Sandra Nowak Sandra Nowak • 28 kwietnia 2023 • Przeczytasz w około 4 min •

Jak skutecznie wypocząć by zwiększyć produktywność?

RCPonline - efekt wizualny

Jak skutecznie odpocząć w weekend majowy aby zwiększyć swoją produktywność w pracy po powrocie z niej?

Nie oszukujmy się. Ilu z nas z wytęsknieniem spogląda dzisiaj w stronę zegara i oblicza ile czasu zostało do upragnionego majowego weekendu? W tym roku wystarczyło wykorzystać 3 dni urlopu, aby cieszyć się 9 dniami odpoczynku! 

Niektórzy z pewnością sami doskonale wiedzą co zrobić ze swoim czasem. Mają zarezerwowane wyjazdy i wszystko pod kontrolą. Nie wszyscy jednak są tak świetnie zorganizowani i kreatywni. Spora część pracuje cały czas w pełni skupiona, nie wybiegając myślami w stronę Majówki. 

Dla pracowników firm jednak, ważne jest, aby ten czas został dobrze wykorzystany, tak aby po powrocie do pracy byli w pełni efektywni. W tym wpisie postaram się podpowiedzieć, jak spędzić weekend majowy tak, aby zregenerować swoje siły i wrócić do pracy z pełną energią.

Planowanie z wyprzedzeniem

Dobry początek to planowanie weekendu z wyprzedzeniem. Przygotuj listę rzeczy, które chciałbyś zrobić w czasie wolnym od pracy. To pozwoli Ci na dokładne zaplanowanie czasu oraz uniknięcie niepotrzebnych stresów związanych z decyzją, co robić w wolnym czasie.

Zamknij wszystkie sprawy w pracy

Jeśli coś z pewnością może popsuć nam nastrój w trakcie majówkowego odpoczynku to zapalona z tyłu głowy lampka, że po powrocie czeka nas stos niezałatwionych spraw. Postaraj się załatwić te najpilniejsze, a te mniej dobrze rozplanować na kolejne dni po powrocie do obowiązków.

Zmiana otoczenia

Jeśli masz taką możliwość, wybierz się na wycieczkę lub krótki wyjazd. Zmiana otoczenia pozwoli Ci oderwać się od codziennych obowiązków oraz zregenerować siły. Możesz wybrać się na wakacje w góry, nad morze lub na wycieczkę za granicę. A może wystarczy wypad za miasto żeby skorzystać z dobrodziejstwa natury? Wyciszyć się trochę? Niezależnie od wybranej opcji, pozwoli Ci to na oderwanie się od rutyny i zresetowanie się przed powrotem do pracy.

Relaks w domu

Jeśli nie masz możliwości wyjazdu, zrelaksuj się w domu. Znajdź czas na to, co sprawia Ci przyjemność, czy to czytanie, oglądanie filmów, malowanie czy gra w gry. Pamiętaj, aby wyłączyć się z pracy i nie myśleć o obowiązkach z nią związanych. 

Dbaj o sen

Nie zawsze w ciągu tygodnia pracy mamy czas przespać potrzebne nam do pełnego odpoczynku godziny. Pozwól sobie na to teraz. Nic się nie stanie jeśli raz obudzisz się o 11.00 zamiast o 7.00 a Twój organizm na pewno Ci podziękuje

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu

Aktywność fizyczna to dobry sposób na odprężenie się i zregenerowanie organizmu. Wybierz się na długi spacer, jazdę na rowerze lub do parku na piknik. Kontakt z naturą i świeże powietrze z pewnością pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie i energię.

Zdrowa dieta

Dbanie o zdrową dietę to kluczowy element regeneracji organizmu. Postaw na pełnowartościowe produkty, takie jak warzywa, owoce, orzechy i białka. Unikaj jedzenia fast foodów i słodyczy, które niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Odwiedź ulubioną restaurację, może w Twojej okolicy działają już ogródki wiedeńskie. Jedzenie na świeżym powietrzu to świetny pomysł. A może zorganizuj piknik?

Praca w ogrodzie

Jeśli masz swój ogródek, warto spędzić czas na jego pielęgnacji. Praca w ogrodzie to dobry sposób na relaks i odprężenie, a dodatkowo pozwoli Ci na kontakt z naturą. Wiosna już na dobre gości w naszym kraju, czas aby Twój ogród też odżył. Pamiętaj też, że praca to nie wszystko. Swój ogród możesz wykorzystać jako miejsce spotkań, możesz też zorganizować grilla.

Medytacja i yoga

Medytacja i yoga to doskonałe sposoby na odprężenie i zregenerowanie organizmu. Znajdź miejsce, w którym możesz się skupić i spróbuj wykonać kilka prostych ćwiczeń jogi lub medytować. Skupienie się na oddechu i wewnętrznym spokoju pomoże Ci złapać równowagę, odepchnąć gdzieś na boczne tory cały ten stres i zyskać siłę przed powrotem do pracy.

Spotkania ze znajomymi i rodziną

Kontakty międzyludzkie są bardzo ważne dla naszego zdrowia psychicznego, więc warto poświęcić czas na relacje z bliskimi. Otocz się osobami, które dobrze na Ciebie działają. Śmiech to zdrowie, więc oby tylko on towarzyszył tym spotkaniom.

Nauka czegoś nowego

Możesz spróbować uczyć się nowego języka, brać udział w kursie gotowania, czy po prostu przeczytać książkę na interesujący Cię temat. Dzięki temu zyskasz nowe umiejętności i poczujesz się bardziej spełniony. 

Jeśli przed Tobą 9 dni odpoczynku, korzystaj! 

Regeneracja to klucz do produktywnej pracy. Odłożenie na bok stresu, dłuższy sen, spotkania z bliskimi pomogą Ci wrócić do pracy w pełni sił. Opisane tutaj sposoby to tylko wskazówka. Słuchaj siebie. Jeśli masz przed sobą kilka wolnych dni pamiętaj: Nic nie musisz, wszystko możesz!