Zaplanuj grafik pracy online
Zyskaj kontrolę nad grafikiem pracy swojego zespołu w jednym miejscu, eliminując nieefektywne i czasochłonne procesy. Porzuć tradycyjne metody planowania na papierze i skorzystaj z wygody, jaką oferuje planowanie online. Dostęp do harmonogramu z dowolnego miejsca i o każdej porze dnia, łatwa edycja oraz szybkie dostosowywanie się do zmian - to wszystko sprawia, że nasze narzędzie to klucz do efektywnego i nowoczesnego zarządzania czasem pracy w Twojej firmie.
Monitoruj odstępstwa od grafiku pracy
Monitorowanie odstępstw od grafiku pracy pozwala skutecznie identyfikować i zarządzać niezgodnościami, gwarantując płynność operacyjną firmy, optymalne wykorzystanie zasobów oraz zminimalizowane ryzyko konfliktów harmonogramowych.
System pomaga analizować odstępstwa przy planowaniu grafiku takie jak:
- Odpoczynek dobowy - 11 godzinna przerwa w ciągu dnia
- Odpoczynek tygodniowy - 35 godzinna przerwa w ciągu tygodnia
- Minimalny czas przerwy przy pracy powyżej 16 godzin
Automatyczne tworzenie grafiku pracy online
Automatyczny grafik pracy to efektywny i łatwy w obsłudze kreator harmonogramów, dzięki któremu zaoszczędzisz czas swój i swoich managerów na układaniu grafików. Na podstawie danych skonfigurowanych w harmonogramie, grafik pracy wygeneruje się dla Ciebie automatycznie. Możesz też w każdym momencie nanieść zmiany na grafik.
Najczęściej zadawane pytania
Każda osoba, która miała okazję sporządzać grafik pracowniczy wie, jak wymagające może to być zadanie. Dobrze stworzony harmonogram czasu pracy jest podstawą sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, w wielu przypadkach przepisy prawa pracy wręcz nakazują jego przygotowanie. Stworzenie grafiku jest tak trudne, ponieważ trzeba w nim uwzględnić wiele czynników oraz sytuacji. Grafik należy ułożyć w taki sposób, aby zaspokoić potrzeby przedsiębiorstwa jakimi jest utrzymanie ciągłości pracy i sprawnego funkcjonowania. Równocześnie grafik powinien spełniać wszystkie zasady czasu pracy pracownika zawarte w Kodeksie pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy miesiąc to minimalny okres, na jaki może być sporządzony harmonogram pracy, jeśli ma obejmować okres krótszy niż rozliczeniowy. Wówczas taki plan nazywany jest grafikiem miesięcznym. Powinien on trafić w ręce pracownika na minimum 7 dni przed rozpoczęciem okresu w planie pracy Analogicznie, grafik tygodniowy to pojęcie, które obejmuje tylko okres tygodniowy. Może to być jednak raczej rozplanowanie obowiązków niż zmian – zgodnie z Kodeksem pracy. Taki harmonogram czasu pracy będzie więc narzędziem dodatkowym, na przykład wewnętrznym dla zespołów.
Tak, grafik pracy online musi być zgodny z przepisami kodeksu pracy. Narzędzie RCPonline pozwala na łatwe tworzenie grafików zgodnych z przepisami, uwzględniając wymiar czasu pracy, dni wolne i ich limity oraz wymagane przerwy.
Wykorzystanie narzędzia do planowania grafiku pracy przynosi liczne korzyści, które mają pozytywny wpływ na wydajność i wygodę zarówno pracodawców, jak i pracowników. Przede wszystkim, dzięki oszczędności czasu, kierownictwo może skoncentrować się na istotniejszych obowiązkach, a proces tworzenia harmonogramów staje się znacznie szybszy i bardziej intuicyjny. Dodatkowo, ułatwia to również dostosowanie grafików pracy do wymagań kodeksu pracy, takich jak czas pracy, dni wolne i przerwy między zmianami. Dzięki powiadomieniom online, pracownicy są na bieżąco informowani, co sprzyja lepszej komunikacji i ogranicza ryzyko nieporozumień. Dodatkowo, eliminuje konieczność drukowania i fizycznego dystrybuowania grafików wśród zespołu, co dodatkowo zwiększa wygodę użytkowników.
W grafiku pracy zmianowej, podobnie jak w każdym innym trybie planowania pracy, możesz uwzględnić dni wolne oraz godziny nadliczbowe. Program automatycznie pomoże Ci uwzględnić te aspekty, tak aby grafik był zgodny z Kodeksem Pracy.
System czasu pracy jest to swoisty zbiór pewnych norm oraz ram czasu pracy, do których zarówno pracodawca jak i pracownik powinni się stosować. Systemy czasu pracy są różne i mogę się one znacząco od siebie różnić. W Polsce można wyróżnić następujące systemy czasu pracy:
- podstawowy system czasu pracy,
- równoważny system czasu pracy,
- pracę w ruchu ciągłym,
- przerywany system czasu pracy,
- zadaniowy system czasu pracy,
- skrócony tydzień pracy,
- praca weekendowo-świąteczna.
Zgodnie z Kodeksem pracy zatrudniony ma prawo do 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy w sytuacji, gdy dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin. Dodatkowo w przepisach są przewidziane dodatkowe przerwy dla karmiących matek, pracowników młodocianych czy osób niepełnosprawnych.
- Kodeks pracy zapewnia 15 minut przerwy dla każdego, kto pracuje powyżej 6 godzin dziennie.
- Dodatkowe 15 minut przysługuje osobom z niepełnosprawnościami oraz osobom młodocianym pracującym powyżej 4,5 godziny dziennie.
- Za pracę przy komputerze przysługuje dodatkowe 5 minut przerwy po każdej godzinie pracy.
- Kobiety karmiące uzyskują dodatkowe przerwy w wymiarze 30 do 90 minut w zależności od liczby karmionych dzieci i przepracowanych godzin.
- Kodeks pracy przewiduje do 60 minut bezpłatnej przerwy w trakcie pracy.
Grafik pracy online jest doskonałym rozwiązaniem dla każdej firmy, której zależy na efektywnym sposobie na zarządzanie czasem pracowników. Zapewnia proste i szybkie aktualizacje harmonogramu, nadgodzin oraz intuicyjne przenoszenie zmian bez konieczności pobierania dodatkowego oprogramowania na komputer.
Grafik miesięczny jak i grafik tygodniowy ma swoje zalety i wady. Grafik miesięczny umożliwia długoterminowe planowanie pracy i zapewnia zgodność z planami urlopowymi. Z kolei, grafik tygodniowy oferuje elastyczność i pozwala na szybkie aktualizacje w systemie, co jest korzystne w dynamicznie zmieniającym się środowisku pracy. Ostatecznie, wybór należy indywidualnie do firmy, ponieważ każdy ma inne potrzeby.
Każdy pracownik, który ma dostęp do systemu RCPonline może sprawdzić w każdym momencie i w każdym miejscu. Wystarczy, że pracownik w systemie wejdzie w zakładkę "Plan pracy", a następnie w zakładkę "Grafik".
Za grafik pracy odpowiada pracodawca. Pracodawca powinien sporządzić indywidualny rozkład czasu pracy danego pracownika na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, przy czym powinien on obejmować co najmniej jeden miesiąc.