Strona główna

Elektroniczne wnioski urlopowe (EWU)

Wybierz sposób, w jaki pracownicy będą rejestrować czas pracy, przerwy i wyjścia służbowe. Karty zbliżeniowe, aplikacja do rejestracji czasu pracy, e-mail, czy może SMS? Proponujemy różne rozwiązania – Ty decydujesz, jaka ewidencja jest dla Ciebie i Twoich pracowników najwygodniejsza.

Elektroniczne wnioski urlopowe w systemie RCP
Elektroniczny wniosek urlopowy przez przeglądarkę

Złóż wniosek o urlop przez przeglądarkę internetową

Zaplanuj kalendarz urlopów dla swojego zespołu albo daj dostęp swoim pracownikom, aby mogli sami zgłaszać wnioski urlopopwe za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej dla komputerów, tabletów i smartphonów. Wybierz spośród 40+ predefiniowanych rodzajów dni dostępnych w naszym systemie. Znajdziesz tam między innymi wnioski o:

  • urlop wypoczynkowy,
  • urlop "na żądanie",
  • urlop okolicznościowy,
  • urlop bezpłatny,
  • urlop macierzyński,
  • zwolnienie lekarskie itd.
Elektroniczny wniosek o nadgodziny

Wniosek o odbiór lub wypłatę nadgodzin

Zdefiniuj co chcesz zrobić z nadgodzinami pracownika. Możesz zlecić ich wypłatę bądź pozwolić wybrać nadgodziny w celu zaliczenia ich na poczet wcześniejszego wyjścia z pracy.

Automatyczny odbiór nadgodzin

Możesz również ustawić automatyczny odbiór nadgodzin, który uzupełni niedopracowane minuty pracownika z wypracowanych nadgodzin.

Pracownik poza biurem z mobilnym dostępem do danych o czasie pracy

Składaj wnioski o urlop dzienny lub godzinowy

Zdefiniuj wymiar urlopu pracownika i udostępnij możliwość składania wniosków o urlop w godzinach lub w pełnych dniach. Dzięki systemowi do rejestracji czasu pracy łatwiej będziesz mógł kontrolować wszelkie nieobecności.

Planowanie urlopów na naszym blogu

RCPonline - obrazek pomocniczy

Urlop wypoczynkowy - kiedy i komu przysługuje?

Dni stają się coraz dłuższe a za oknem robi się coraz cieplej. Wiele osób planuje urlop i letnie wycieczki. Urlop wypoczynkowy to jeden z przywilejów osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Pracodawca który nie przestrzega tego przepisu musi pamiętać, że może grozić mu nawet kara grzywny.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Urlop na żądanie – czym on jest i komu przysługuje?

Nieprzewidziane sytuacje życiowe zdarzają się każdemu pracownikowi. Jednym z praw osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę jest możliwość skorzystania z urlopu na żądanie. Zatem pozostaje nam odpowiedzieć sobie na pytanie czym tak dokładnie jest urlop na żądanie i komu on przysługuje.

Najczęściej zadawane pytania

Aby zatwierdzić wniosek urlopowy, należy mieć odpowiednie uprawnienia w systemie RCPonline. Uprawnienia te przyznawane są przez administratora systemu. Osoby z uprawnieniami mogą przeglądać, akceptować lub odrzucać wnioski urlopowe pracowników podległych im hierarchicznie.

Wniosek urlopowy może być akceptowany przez więcej niż jedną osobę, jeśli jest to zgodne z polityką firmy. W RCPonline można ustawić schemat akceptacji wniosków, który określa, kto i w jakiej kolejności musi zaakceptować wniosek. Aby skorzystać z tej funkcjonalności, należy wejść w menu Konfiguracja - Ustawienia - Ustawienia Wniosków włączyć "Włącz wielopoziomową akceptację wniosków". Schematów można utworzyć dowolną ilość określając poziomy oraz warunki ich przekazywania

Tak, menadżer otrzymuje powiadomienie o wnioskach czekających na jego akceptację na panelu www. Dodatkowo takie powiadomienie może otrzymywać również na swoją skrzynkę e-mail.

Kodeks pracy gwarantuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Długość urlopu zależy od stażu pracy pracownika - pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu, jeżeli jego staż pracy wynosi mniej niż 10 lat, a 26 dni urlopu, jeżeli staż pracy wynosi 10 lat lub więcej.

Wnioski urlopowe pracowników, podobnie jak inne dokumenty pracownicze należy przechowywać przez okres 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygasł. Program do ewidencji urlopów jest idealnym miejscem do przechowywania i zarządzania dokumentów związanych z urlopami i innymi nieobecnościami pracowników.

Kodeks pracy pozwala na udzielenie pracownikowi do 4 dni urlopu na żądanie w ciągu roku kalendarzowego. Urlop na żądanie jest udzielany na wniosek pracownika i nie wymaga zgody pracodawcy.

System RCPonline pozwala na szybkie składanie i akceptowanie wniosków o różne rodzaje urlopów za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej. System automatycznie aktualizuje kalendarz urlopów, umożliwiając wygodne planowanie urlopów i śledzenie limitów urlopowych.

Na wniosek pracownika urlopu może być podzielony na części. Natomiast jedna część urlopu powinna trwać minimum 14 dni. Pozostała część urlopu może być podzielona według własnego uznania. Dzięki elektronicznym wnioskom urlopowym w systemie RCPonline pracownik może mieć stałą kontrolę nad limitami dni wolnych przysługujących pracownikom.

Praca zdalna wprowadza elastyczność w planowaniu urlopów, co może ułatwiać pracownikom organizację czasu wolnego. Dzięki możliwości pracy z dowolnego miejsca, osoby mogą wydłużać weekendy lub łączyć urlop z pracą, co wpływa na sposób, w jaki planują swoje dni wolne. Pracodawcy muszą zatem bardziej elastycznie podchodzić do harmonogramowania urlopów, biorąc pod uwagę zdalny charakter pracy. Może to prowadzić do większej potrzeby koordynacji w zespołach, aby zapewnić ciągłość pracy podczas nieobecności pracowników. Ostatecznie, zmiany w planowaniu urlopów mogą przyczynić się do lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Elektroniczny obieg wniosków urlopowych znacząco usprawnia proces zarządzania urlopami w dziale kadr, eliminując konieczność papierowej dokumentacji. Umożliwia szybkie i łatwe składanie wniosków przez pracowników, co przyspiesza cały proces zatwierdzania. Dzięki elektronicznemu systemowi możliwe jest łatwe śledzenie statusu wniosków oraz generowanie raportów, co zwiększa przejrzystość działań. Automatyzacja procesów pozwala na redukcję błędów ludzkich oraz oszczędność czasu, co przekłada się na efektywność pracy zespołu. Wreszcie, poprawia to komunikację między pracownikami a działem kadr, co sprzyja lepszemu zarządzaniu zasobami ludzkimi.