Strona główna

Grafik pracy - darmowy wzór

Team Images

Czym jest
grafik pracy?

Każda osoba, która miała okazję sporządzać grafik pracowniczy wie, jak wymagające może to być zadanie. Dobrze stworzony harmonogram czasu pracy jest podstawą sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, w wielu przypadkach przepisy prawa pracy wręcz nakazują jego przygotowanie. Stworzenie grafiku jest tak trudne, ponieważ trzeba w nim uwzględnić wiele czynników oraz sytuacji.

Grafik należy ułożyć w taki sposób, aby zaspokoić potrzeby przedsiębiorstwa jakimi jest utrzymanie ciągłości pracy i sprawnego funkcjonowania. Równocześnie grafik powinien spełniać wszystkie zasady czasu pracy pracownika zawarte w Kodeksie pracy.

Kiedy i jak sporządzić grafik?

Zgodnie z Kodeksem pracy miesiąc to minimalny okres, na jaki może być sporządzony harmonogram pracy, jeśli ma obejmować okres krótszy niż rozliczeniowy. Wówczas taki plan nazywany jest grafikiem miesięcznym. Powinien on trafić w ręce pracownika na minimum 7 dni przed rozpoczęciem okresu w planie pracy.

Analogicznie, grafik tygodniowy to pojęcie, które obejmuje tylko okres tygodniowy. Może to być jednak raczej rozplanowanie obowiązków niż zmian – zgodnie z Kodeksem pracy. Taki harmonogram czasu pracy będzie więc narzędziem dodatkowym, na przykład wewnętrznym dla zespołów.

Team Images

Pobierz darmowy wzór grafików pracy

Tworzenie przejrzystych i czytelnych grafików ułatwia wiele spraw. Sprawdź jeden z naszych przykładowych grafików, w wersji tygodniowej lub też miesięcznej.

Tygodniowy
Miesięczny