Czym jest umowa uaktywniająca dla niani?
Rodzice mogą zatrudnić nianię na podstawie:
- Umowy o pracę
- Umowy zlecenia
- Umowy uaktywniającej
Niania nie musi mieć żadnego wykształcenia, kursów czy certyfikatów, by wykonywać swój zawód. Natomiast nianie, które będą opiekować się dziećmi do 3 lat muszą wykonać badania sanitarno-epidemiologiczne.
Umowa aktywizacyjna a składki ZUS niani
Nianie z tytułu umowy uaktywniającej podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu, a ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.
Umowa uaktywniająca dla niań do lat 3 – przepisy
- Osoba fizyczna sprawująca opiekę nad dziećmi na podstawie umowy o świadczenie usług, do którego zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, czyli „umowy uaktywniającej”.
- Niania sprawuje opiekę nad dziećmi w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia.
- Umowa uaktywniająca jest zawierana w formie pisemnej między nianią a rodzicami albo rodzicem samotnie wychowującym dziecko.
- Przez rodzica samotnie wychowującego dziecko rozumie się rodzica będącego panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo rodzica, w stosunku do którego orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, a także rodzica pozostającego w związku małżeńskim, jeżeli jego małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
Darmowe wzory do pobrania