Sandra Nowak Sandra Nowak • 20 październik 2023 • Przeczytasz w około 10 min •

Benefity Pracownicze: Co Firmy Mogą Zaoferować Swoim Pracownikom?

RCPonline - efekt wizualny

Współczesne korporacje to już dawno nie tylko biura i umowy o pracę. To miejsca, w których innowacje przemieszczają granice, a ludzie stanowią napęd napędzający sukces. W dzisiejszym globalnym świecie, wciąż zmieniającym się pod wpływem technologii i dynamicznej konkurencji, przedsiębiorstwa muszą redefiniować, jak dbają o swoich pracowników. Kluczem do osiągnięcia sukcesu stało się tworzenie niezwykłych świadczeń pracowniczych, które pozwalały firmom wyjść poza tradycyjne ramy. W dzisiejszym artykule odkryjemy fascynujący świat tych nieoczywistych korzyści, które stanowią kluczowy element strategii przedsiębiorstw dążących do osiągnięcia przewagi w dzisiejszym, zmiennym otoczeniu biznesowym.

Świadczenia pracownicze, znane także jako benefity, ewoluują wraz z dynamicznym otoczeniem biznesowym. Wraz z rozwojem technologii, narastającą globalną konkurencją i zmieniającymi się oczekiwaniami pracowników, benefity przekraczają granice tradycyjnych pakietów świadczeń. Dzisiejsze przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę, że zaskakujące świadczenia nie tylko przyciągają najlepsze talenty, ale także budują lojalność pracowników i tworzą inspirującą kulturę organizacyjną.

 Warto przyjrzeć się, skąd wzięła się ta transformacja i dlaczego warto inwestować w nieoczywiste korzyści pracownicze. Odkryjmy, dlaczego coraz więcej firm wybiera nietypowe świadczenia, które inspirują, zaskakują i przyczyniają się do sukcesu w dzisiejszym wymagającym otoczeniu biznesowym.

 

Jak ewoluowały dodatki dla pracowników na przestrzeni lat?

Słowo "benefit" pochodzi od starofrancuskiego słowa "benefet," które oznaczało "dobroczynność" lub "łaskę." W kontekście zatrudnienia i relacji pracodawcy-pracownik benefity to dodatkowe korzyści oferowane pracownikom poza ich podstawowym wynagrodzeniem. Ideą jest dostarczenie pracownikom czegoś, co poprawi ich jakość życia, motywację i związek z firmą.

Historia wprowadzania benefitów w ramach świadczeń pracowniczych sięga daleko wstecz i ewoluowała wraz z rozwojem gospodarki i zmianami społecznymi. Oto krótka historia wprowadzania benefitów:

XIX wiek: Początki benefitów pracowniczych sięgają XIX wieku. Pierwsze inicjatywy miały na celu poprawę warunków pracy, zwłaszcza w fabrykach i zakładach przemysłowych. Jednym z pierwszych znaczących kroków była decyzja firmy Boulton & Watt, która w 1795 roku wprowadziła emerytury dla swoich pracowników.

Ruch związków zawodowych: W XIX wieku i na początku XX wieku, rozwijający się ruch związków zawodowych był głównym motorowym wprowadzania benefitów. Związki zawodowe negocjowały lepsze warunki pracy, w tym wyższe płace, skrócone godziny pracy i dodatkowe świadczenia.

Lata 20. i 30. XX wieku: W okresie międzywojennym pojawiły się pierwsze ubezpieczenia społeczne oraz systemy emerytalne, które zapewniały pracownikom pewność finansową w późniejszym okresie życia.

Po II wojnie światowej: Po zakończeniu II wojny światowej wiele krajów wprowadziło rozbudowane programy świadczeń socjalnych, w tym opieki zdrowotnej i edukacji. Firmy zaczęły również wprowadzać coraz bardziej kompleksowe programy korzyści pracowniczych.

Era technologiczna i internetowa: W latach 90. i w XXI wieku, rozwój technologii i gospodarki wiedzy przyniósł nowe rodzaje benefitów, takie jak udziały w zyskach, elastyczne godziny pracy, a także coraz bardziej unikalne świadczenia, które miały przyciągnąć i zatrzymać topowe talenty.

Dzisiejszy krajobraz benefitów: Współczesny krajobraz benefitów pracowniczych obejmuje szeroki zakres świadczeń, takich jak ubezpieczenia zdrowotne, programy emerytalne, opiekę nad dziećmi, szkolenia, możliwość pracy zdalnej, kreatywne przerwy w pracy, programy opieki nad zwierzętami, dostęp do infrastruktury rekreacyjnej, darmowe posiłki, a nawet innowacyjne korzyści takie jak możliwość podróży służbowych w kosmos.

 

Jak doceniają swoich pracowników w jednych z najbardziej znanych korporacji?


Google: Inwestycja w Zdrowie Psychiczne (Wprowadzone w 2009 roku, Stany Zjednoczone)

Google, światowy gigant technologiczny, od dawna uznawany jest za lidera w zakresie świadczeń pracowniczych. Jednym z przełomowych momentów było wprowadzenie programów wsparcia w zakresie opieki nad zdrowiem psychicznym w 2009 roku. W czasie, gdy zdrowie psychiczne stawało się coraz istotniejsze, Google zdecydował się pójść na przód i zaoferować swoim pracownikom dostęp do konsultacji psychologicznych i terapeutów.

Ten krok wpłynął korzystnie na firmę pod wieloma względami. Przede wszystkim, zadowoleni, zaangażowani pracownicy stali się bardziej produktywni. Program pomógł także w zatrzymaniu i przyciągnięciu najlepszych talentów, co jest szczególnie ważne w konkurencyjnym środowisku technologicznym. Google nie tylko poprawił jakość życia swoich pracowników, ale także wzmocnił swoją pozycję jako firma, która troszczy się o dobro pracowników. Nie jest to zaskoczeniem, że ta inicjatywa wprowadzona w Stanach Zjednoczonych zyskała międzynarodowe uznanie i stała się wzorcem do naśladowania w innych firmach na całym świecie.

 

Netflix: Elastyczność w Godzinach Pracy (Wprowadzony w latach 2000, Stany Zjednoczone)

Netflix, znane z usług streamingowych, zrewolucjonizowało podejście do czasu pracy w latach 2000, kiedy wprowadziło elastyczność w godzinach pracy. Pracownicy otrzymali niemal pełną kontrolę nad swoimi czasami pracy, co było niezwykle innowacyjne i przekształcające.

To podejście znacząco wpłynęło na firmę. Po pierwsze, zyskała renomę jako miejsce, które ceni i zaufa pracownikom, dając im swobodę w organizacji swojego dnia. To przyczyniło się do zwiększenia satysfakcji pracowników i związanej z tym większej produktywności. Wprowadzenie elastyczności w godzinach pracy pomogło Netflix w przyciąganiu i zatrzymywaniu talentów. Firma wydała również deklarację, że nie ogranicza urlopów płatnych, co daje pracownikom jeszcze większą elastyczność w planowaniu czasu wolnego.

To podejście zyskało uznanie również poza granicami Stanów Zjednoczonych, inspirując inne firmy na całym świecie do rozważenia bardziej elastycznych modeli pracy.

 

Microsoft: Program "Microsoft Prime" (Wprowadzony w 2012 roku, Stany Zjednoczone)

W 2012 roku Microsoft wprowadził program "Microsoft Prime," który obejmuje różnorodne świadczenia dla pracowników. Ten program jest odpowiedzią na coraz większe znaczenie zdrowego trybu życia i dobrostanu pracowników.

Wprowadzenie "Microsoft Prime" miało znaczący wpływ na firmę. Po pierwsze, program wspiera zdrowy tryb życia pracowników, oferując dostęp do klubów fitness i wsparcie finansowe na cele sportowe. To pomaga w poprawie ogólnego zdrowia i zwiększeniu poziomu energii wśród pracowników. Ten program również wpłynął na zadowolenie i zaangażowanie pracowników w Microsoft. Pracownicy doceniają inicjatywy firmy związane z opieką nad ich zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Wprowadzony w Stanach Zjednoczonych, program "Microsoft Prime" stał się inspiracją dla innych firm, które zaczęły rozważać podobne inicjatywy związane z promocją zdrowego trybu życia w miejscu pracy.

 

Facebook: Przedszkole w Firmie (Wprowadzone w 2015 roku, Stany Zjednoczone)

W 2015 roku Facebook wprowadził niezwykle innowacyjny benefit, który miał na celu wsparcie pracowników będących rodzicami. Firma zdecydowała się na otwarcie przedszkoli w swoich biurach, umożliwiając rodzicom skupienie się na pracy, wiedząc, że ich dzieci są w bezpiecznym miejscu.

To podejście miało znaczący wpływ na firmę. Po pierwsze, pozwoliło na lepsze bilansowanie pracy i życia rodzinnego, co stało się istotne dla pracowników, zwłaszcza tych, którzy są rodzicami. To przyczyniło się do zwiększenia satysfakcji pracowników i utrzymania utalentowanych specjalistów. Inicjatywa "przedszkola w firmie" stała się również symbolem zaangażowania Facebooka w dobrostan pracowników. Firma promuje swoją kulturę organizacyjną, która stawia na wsparcie rodziny i dbałość o jej członków.

Wprowadzone w Stanach Zjednoczonych, przedszkola w firmie Facebooka stały się inspiracją dla innych organizacji, które zaczęły rozważać podobne inicjatywy mające na celu ułatwienie pracownikom łączenia obowiązków zawodowych i rodzicielskich.

Airbnb: "The $2,000 Travel Credit" (Wprowadzone w 2014 roku, Stany Zjednoczone)

Airbnb, firma znana z platformy do wynajmowania mieszkań i domów, wprowadziła niezwykle intrygujący benefit dla swoich pracowników w 2014 roku. Program "The $2,000 Travel Credit" umożliwia każdemu pracownikowi skorzystanie z 2000 dolarów na wyjazd i zakwaterowanie w dowolnym miejscu na świecie. To podejście miało znaczący wpływ na firmę. Przede wszystkim, stało się inspiracją dla pracowników do eksploracji różnych miejsc na świecie i doświadczania różnych kultur. Airbnb promuje ideę podróży i odkrywania nowych miejsc jako integralną część swojej firmy.

Benefit ten wpłynął również na morale i zaangażowanie pracowników. Daje im on możliwość odprężenia się i nabrania nowej energii poprzez podróżowanie. Airbnb zyskało również znaczną uwagę mediów za ten innowacyjny benefit, co przyczyniło się do zwiększenia rozpoznawalności marki i atrakcyjności firmy w oczach pracowników. Wprowadzony w Stanach Zjednoczonych, program "The $2,000 Travel Credit" Airbnb stał się inspiracją dla innych firm do eksperymentowania z niekonwencjonalnymi świadczeniami pracowniczymi.

Slack: Tydzień Bez Pracy (Wprowadzony w 2016 roku, Stany Zjednoczone)

Slack, popularna platforma do komunikacji w miejscu pracy, zaskoczyła swoich pracowników w 2016 roku, wprowadzając niecodzienny benefit. Firma zdecydowała się na "Tydzień Bez Pracy" (Work Hard, Go Home), co oznaczało, że co roku każdy pracownik otrzymywał tydzień wolnego od pracy, a także bonus finansowy na podróże w celu zrelaksowania się i naładowania baterii.

Dzięki temu rozwiązaniu pracownicy poczuli się bardziej docenieni i zmotywowani. To zachęciło ich do wydajnej pracy i zaangażowania w codziennych obowiązkach. Benefit ten wpłynął także na kulturę organizacyjną Slacka. Stał się symbolem dbałości o dobrostan pracowników i zachęcania ich do utrzymania równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Program "Tydzień Bez Pracy" został wprowadzony w Stanach Zjednoczonych, ale jego znaczenie i wpływ były odczuwalne na całym świecie. To nie tylko zaskakujący benefit, ale także świadectwo tego, jak ważne jest zapewnienie pracownikom czasu na odprężenie i reenergetyzację.


Benefity, o których byś nie pomyślał a jednak istnieją!

 

Płatny urlop na podróżowanie po świecie: Evernote daje swoim pracownikom możliwość wzięcia urlopu na podróżowanie po całym świecie, a firma pokrywa koszty takiej podróży. To oznacza, że pracownicy mogą wyjechać w długą podróż, odkrywać nowe miejsca, kultury i doświadczenia, mając zapewnioną pensję.

 

Opieka nad zwierzętami domowymi: Kilka firm, w tym Amazon i Zynga, oferuje pracownikom pomoc w opiece nad zwierzętami domowymi. To może obejmować płatne wolne w przypadku opieki nad zwierzęciem lub nawet usługi opieki nad zwierzętami na miejscu pracy.

 

Masaże i sesje jogi w pracy: Firma Google słynie z niezwykłych benefitów, w tym masażystów i sesji jogi na terenie firmy. Pracownicy mogą skorzystać z relaksujących masaży i zajęć jogi, co pomaga w redukcji stresu i poprawie ogólnego samopoczucia.

 

Outpost Festival to wyjątkowy i nietypowy benefit pracowniczy oferowany przez Basecamp. Jest to coroczne wydarzenie, które łączy w sobie aspekty pracy zdalnej i integracji zespołów w niekonwencjonalny sposób. Organizowany jest w różnych miejscach na całym świecie. Każde spotkanie jest okazją do pracy i rozrywki w inspirującym otoczeniu, na przykład na wybrzeżu Morza Śródziemnego czy w górach.

 

Budżet na hobby i pasje: Niektóre firmy przyznają pracownikom dodatkowy budżet, który mogą wydać na swoje hobby, pasje lub rozwijanie umiejętności poza pracą. To może obejmować naukę gry na instrumencie, kursy gotowania lub nawet nurkowanie. Zaczęło się od firmy Atlassian która wprowadziła niezwykłe świadczenie pracownicze zwane "ShipIt Days"

 

Szkoła językowa w pracy: Niektóre firmy, takie jak Asana, oferują pracownikom darmowe lekcje języków obcych w miejscu pracy. To pomaga pracownikom rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne i międzynarodowe możliwości.

 

Bezpłatne zakwaterowanie w firmowym apartamencie: Kilka firm, takich jak SAS Institute, oferuje swoim pracownikom dostęp do firmowych apartamentów na wypoczynek. To pozwala pracownikom spędzać czas w luksusowym otoczeniu bez konieczności ponoszenia kosztów zakwaterowania.

 

Korzystanie z luksusowych samochodów służbowych: Niektóre firmy, zwłaszcza w branży motoryzacyjnej, pozwalają pracownikom na korzystanie z luksusowych samochodów służbowych jako część benefitów. To nie tylko ułatwia pracownikom mobilność, ale także dostarcza niezapomnianych doświadczeń.

 

Ślub na koszt firmy: Salesforce oferuje swoim pracownikom niezwykłą nagrodę w postaci ślubu opłaconego przez firmę. To unikalne świadczenie, które pozwala pracownikom spełnić swoje marzenia ślubne. Dokładna cena i zakres wsparcia zależą od lokalizacji i warunków pracy w danej jednostce Salesforce. Firma dostosowuje swoje świadczenia do specyfiki rynku pracy, aby sprostać oczekiwaniom pracowników.

 

Nocne safari: Google słynie z innowacyjnych benefitów, a jednym z nich było nocne safari organizowane na terenie firmy. To było częścią szerszego programu dbania o dobrostan pracowników. Idea narodziła się w Google Zurich. Pracownicy zespołu, zwani "Zooglers," zorganizowali wyjątkową imprezę w biurze, na którą przynosili swoje namioty i karimaty. Noc spędzili na terenie biura, gdzie mogli obserwować dzikie zwierzęta, w tym lisy i jelenie, które odwiedzały okolicę nocą.

 

Własne figurki: Zynga, producent gier online, podarowało swoim pracownikom własne statuy na biurkach. To był oryginalny upominek podczas jednej z edycji swojego dorocznego "ZyngaCon". Sama i „No Evil Statue” symbolizowała ducha firmy Zynga, która promuje kreatywność, elastyczność i brak ograniczeń. Firma zachęcała swoich pracowników do myślenia poza utarte szlaki i eksperymentowania.

 

Nieoczywiste korzyści pracownicze to nie tylko sposób na przyciągnięcie najlepszych talentów na rynek pracy. To także inwestycja w kreatywność, zaangażowanie oraz lojalność pracowników. Takie świadczenia inspirują do wyjątkowych osiągnięć, budują relacje między pracownikami a firmą, oraz kształtują wyjątkową kulturę organizacyjną. W końcu, to unikalne benefity tworzą atmosferę, w której pracownicy czują się docenieni i mogą wydobyć swój pełny potencjał.