Weronika Skurpel Weronika Skurpel • 13 marca 2023 • Przeczytasz w około 3 min •

Główne zasady pracy zdalnej

RCPonline - efekt wizualny

Pandemia, wysokie koszty najmu powierzchni biurowych czy dojazdu do miejsca wykonywania pracy – to m.in. czynniki, które spowodowały wzrost popularności pracy zdalnej. Taki rodzaj wykonywania świadczeń na rzecz pracodawcy ma oczywiście szereg plusów i minusów. Co zrobić, aby dobrze i przepisowo pracować w domu? Poznaj główne zasady pracy zdalnej.

Nowości w Kodeksie Pracy

Według najnowszych zmian w Kodeksie pracy praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo przez pracownika, nie tylko w czasie sytuacji wyjątkowych, jak niedawna pandemia. Warto jednak pamiętać, że pracownik w godzinach pracy musi być we wskazanym, uzgodnionym z pracodawcą miejscu, dostępny przez ustalone wcześniej środki przekazu. Wniosek o pracę zdalną mogą złożyć pracownicy, którzy:

  • są rodzicami dziećmi niepełnosprawnych (posiadają odpowiednie orzeczenie),
  • są w ciąży,
  • wychowują dziecko do 4 roku życia,
  • sprawują opiekę nad niepełnosprawnymi członkami rodziny lub niepełnosprawnymi osobami we wspólnym gospodarstwie domowym.

Należy pamiętać, że zaktualizowane przepisy odnośnie pracy zdalnej zaczną obowiązywać od 6 kwietnia 2023 roku. Tym bardziej warto dowiedzieć się, co zrobić, aby praca w domu była efektywna.

Zagospodaruj miejsce 

Przede wszystkim należy zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zagospodarować trochę miejsca, w którym będziemy jedynie pracować. W małych mieszkaniach w mieście jest to spore wyzwanie, ale nadal wykonalne. 😉 Czasami wystarczy przestawić kilka mebli w salonie lub dosłownie „odgrodzić” jedno miejsce przy kuchennym stole na laptopa, telefon, notes i kubek kawy. Nie pracuj z łóżka czy kanapy – w perspektywie kilku godzin jest to nie tylko niewygodne, ale stwarza również wrażenie nieustającego bycia w pracy. Dlatego warto usiąść przy blacie/stoliku i chociaż trochę poczuć się jak w biurze. 

Brak rozpraszaczy 

To jeden z największych grzechów pracy zdalnej. No bo jak pracować efektywnie, skoro w tle jest włączony telewizor, a obok stoi niewywieszone pranie? Starajmy się wyeliminować wszystkie niezbędne przedmioty z najbliższego otoczenia jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Jeśli mamy taką możliwość, nie pracujmy w kuchni (bliska perspektywa jedzenia może powodować częste wędrówki do lodówki). Ważne jest również utrzymanie porządku, przynajmniej w najbliższym otoczeniu naszego miejsca pracy. Warto poświęcić na to kilka minut poprzedniego wieczora, aby rano od razu móc przystąpić do swoich obowiązków zawodowych.

Trzymaj się planu 

Pracując w biurze, jesteśmy świadomi, że mamy do przepracowania 8 godzin i nie więcej. Sytuacja komplikuje się, gdy pracujemy zdalnie. Jeśli mamy problem z kończeniem pracy w domu o wyznaczonej godzinie, warto zdecydować się na elektroniczny system rejestracji pracy. Jest to spore ułatwienie szczególnie dla tych, którzy zazwyczaj „chcą tylko dokończyć jeden projekt” lub „tracą poczucie czasu podczas rozmowy z klientem” 😉. Wybierając pomiar czasu pracy przez aplikację mobilną, w danym momencie pokaże ona i zawiadomi, kiedy skończył się czas pracy danego pracownika. 

Jak widać, istnieje kilka zasad oraz urządzeń, które ułatwiają nam pracę z domu. Warto przetestować elektroniczny system rejestracji pracy od RCPonline tym bardziej, że pierwsze 14 dni użytkowania są bezpłatne! I pamiętaj – staraj się wprowadzić w życie przedstawione wskazówki, a Twoja praca zdalna na pewno będzie bardziej efektywna.