Blog

Zarządzanie

RCPonline - obrazek pomocniczy

Czy pracodawca ma prawo odmówienia nam urlopu wypoczynkowego?

Jednym z wielu praw osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę jest możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Niestety czasami zdarzają się takie sytuacje, w których pracodawca ma prawo odmówić pracownikowi urlopu wypoczynkowego.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Czym jest praca zdalna i jak ją rejestrować?

Praca zdalna stała się bardzo popularna i coraz częściej jest stosowana przez przedsiębiorców. Nadal jednak są przedsiębiorcy, którzy nie wiedzą czym jest praca zdalna i jak powinni ją rejestrować w swojej firmie. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat pracy zdalnej i jej korzyści.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Czym jest świadectwo pracy?

Świadectwo pracy jest dokumentem, zawierającym szczegółowy przebieg zatrudnienia pracownika w ramach umowy o pracę. Pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy pracownikowi w dniu ustania stosunku pracy, najpóźniej do 7 dni, po ostatecznym ustaniu zatrudnienia.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Delegacja - główne zasady

Prowadząc firmę, często pojawia się konieczność podróży służbowej do ważnego klienta czy w celu negocjacji biznesowych. Sam właściciel nie jest w stanie być wszędzie i nadzorować każdy proces w swoim biznesie (a nawet nie powinien), więc wysyła swoich pracowników w delegację. Ale jak zrobić to prawidłowo, w zgodzie z najnowszymi przepisami Kodeksu Pracy? Poznaj podstawowe zasady podróży służbowych.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Dlaczego rejestrowanie czasu pracy online rewolucjonizuje branżę budowlaną?

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę we wszystkich sferach działalności gospodarczej, w tym również w branży budowlanej. Jednym z obszarów, w którym innowacje technologiczne przynoszą znaczące korzyści, jest rejestracja czasu pracy. Tradycyjne metody zapisywania godzin pracy na kartach czy w arkuszach kalkulacyjnych stają się coraz bardziej przestarzałe i podatne na błędy oraz manipulacje.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Dlaczego warto wybrać elektroniczny system RCP?

Wyobraź sobie taką sytuację: masz duży zespół, Twój biznes prężnie się rozwija, prowadzisz wiele biznesowych rozmów z potencjalnymi partnerami, oprowadzasz ważnych gości po swojej firmie, a w recepcji leży kartka, na której każdego ranka pracownicy podpisują się, przychodząc do pracy. Czy w ten sposób tworzysz wizerunek profesjonalnej firmy i pracodawcy? Niestety nie bardzo! Dlatego dziś przedstawimy Ci produkt, dzięki któremu zmienisz postrzeganie swojej firmy.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Elektroniczne wnioski urlopowe

Stosy dokumentów, przekazywanie ich między działami, archiwizacja - to już przeszłość. Ograniczanie obiegu dokumentów papierowych coraz częściej jest stosowane i cieszy się dużą popularnością w przedsiębiorstwach, w dodatku często pozwala na zaoszczędzenie czasu pracownika jak i przełożonego.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Jak dbać o atmosferę w pracy?

Atmosfera w pracy wpływa na relacje pomiędzy pracownikami, zaangażowanie w wykonywane zajęcie oraz efektywność działań. Przyjazna atmosfera miejsca pracy sprawia, że wzrasta zadowolenie, pracownicy identyfikują się z organizacją a zespół osiąga wysokie wyniki.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Jak dobrze zaplanować pracę w firmie?

Zastanawiasz się, jak odpowiednio zaplanować pracę w firmie? Dowiedz się, w jaki sposób tworzyć listy zadań oraz planować z dziennym, tygodniowym czy miesięcznym wyprzedzeniem! Podpowiadamy, jak zapanować nad poszczególnymi obowiązkami ‒ proponując różnorodne rozwiązania, w tym wykorzystanie systemu rejestracji czasu pracy. Zobacz już teraz!

RCPonline - obrazek pomocniczy

Jak rozliczyć podróż służbową?

Często występuje konieczność wyjazdów służbowych. Delegację krajową należy rozliczyć w terminie 14 dni od dnia zakończenia podróży służbowej. Osoba delegowana zobowiązana jest do tego, aby przedstawić wszystkie rachunki, które są potwierdzeniem poniesionych kosztów podczas delegacji.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Jak skutecznie wypocząć by zwiększyć produktywność?

Nie oszukujmy się. Ilu z nas z wytęsknieniem spogląda dzisiaj w stronę zegara i oblicza ile czasu zostało do upragnionego majowego weekendu? W tym roku wystarczyło wykorzystać 3 dni urlopu, aby cieszyć się 9 dniami odpoczynku!

RCPonline - obrazek pomocniczy

Jak ułożyć harmonogram pracy?

Każdy z nas ma wiele obowiązków na głowie, ale nie każdy potrafi radzić sobie z ich nadmiarem. Często jego skutkiem jest stres, niska samoocena czy wypalenie zawodowe. Jak radzić sobie, gdy natłok zadań służbowych nas przytłacza? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak skutecznie ułożyć sobie harmonogram pracy.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Jak zatrudnić nowego pracownika?

Jak z sukcesem wdrożyć nowego pracownika? Przede wszystkim spraw, by został miło przywitany przez zespół i dobrze poinformowany o swoich obowiązkach. Poczuje wówczas, że wybór tego stanowiska to była dobra decyzja. Należy zadbać o właściwe przygotowanie stanowiska pracy oraz skompletować wszystkie potrzebne dokumenty.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Jak zatrudnić obywatela Ukrainy?

Chcesz zatrudnić w swojej firmie obywatela Ukrainy? Ze względu na wojnę trwającą na Ukrainie zostały wprowadzone szczególne przepisy, które ułatwiają obywatelom tego kraju legalny pobyt i pracę w Polsce.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Mobbing w w miejscu pracy

Mobbing to nic innego jak działania lub zachowania, które polegają na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika które na celu mają poniżenie, izolowanie lub wyeliminowanie go z zespołu współpracowników.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Najczęstsze błędy popełniane przy rekrutacji pracowników

Rekrutacja pracowników to kluczowy proces dla każdej firmy, który wpływa na rozwój i sukces biznesu. Niestety, wiele firm popełnia błędy podczas rekrutacji, co prowadzi do zatrudnienia niewłaściwych kandydatów i osłabia zespół. Prowadzisz swój biznes i także Tobie zdarzyło się być rozczarowanym efektem swoich poszukiwań? Zatrudniona osoba nie spełniła Twoich oczekiwań albo wyraźnie nie czuła się dobrze w Twojej firmie przez niedopatrzenia w trakcie rekrutacji?

RCPonline - obrazek pomocniczy

Praca na czarno - czyli praca bez umowy

O pracy na czarno mówi się wtedy, gdy pracownik wykonuje pracę najemną bez nawiązywania stosunku pracy, czyli bez umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenia, czy też innej umowy pisemnej między pracownikiem a pracodawcą.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Rodzaje urlopów w 2023 - przewodnik po różnych rodzajach urlopów pracowniczych

W dzisiejszym świecie, gdzie tempo pracy jest często intensywne, a równowaga między życiem zawodowym a prywatnym staje się coraz ważniejsza, urlopy pracownicze odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu pracownikom czasu na odpoczynek i regenerację sił. To nie tylko okazja do zrelaksowania się i spędzenia czasu z rodziną, ale również prawo, które przysługuje każdemu pracownikowi.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Work-life balance w 7 prostych krokach

W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z problemem zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym. Ciągły pośpiech, praca w domu, długi czas dojazdu do pracy i inne czynniki, powodują, że nasze życie staje się bardzo intensywne i wymagające. Dlatego warto zastanowić się, jak osiągnąć równowagę między pracą a życiem prywatnym.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Wypalenie zawodowe - przyczyny, objawy, zapobieganie

Wypalenie zawodowe jest problemem, który dotyka coraz więcej osób. Jego objawy to m.in. zmęczenie, brak satysfakcji z wykonywanych obowiązków, niechętne podejście do klientów i współpracowników. Jak można działać przeciwko wypaleniu zawodowemu oraz skąd ono się bierze?