Blog

Przepisy

RCPonline - obrazek pomocniczy

Badania pracownicze

Jednym z kluczowych obowiązków każdego pracodawcy zatrudniającego pracowników, jest dbanie i przestrzeganie przepisów BHP. Jeden z nich to skierowanie na badania pracownika do lekarza medycy pracy, w celu przeprowadzenia badań, które wykluczą przeciwwskazania do wykonywania obowiązków.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Czy pracodawca ma prawo odmówienia nam urlopu wypoczynkowego?

Jednym z wielu praw osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę jest możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Niestety czasami zdarzają się takie sytuacje, w których pracodawca ma prawo odmówić pracownikowi urlopu wypoczynkowego.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Czym jest ewidencja czasu pracy?

Jednym z ważniejszych obowiązków każdego pracodawcy jest ewidencja czasu pracy. Prawidłowo prowadzona może wyraźnie usprawnić działanie firmy. Oprócz tego pozwala zoptymalizować koszty zatrudnienia i ułatwić wykonywanie obowiązków pracownikom z działu HR. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega taka rejestracja.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Czym jest i komu przysługuje urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy to rodzaj urlopu wypoczynkowego, który jest udzielany ze względu na zachodzące okoliczności. Nie wszystkie jednak uprawniają do skorzystania tej możliwości. Komu i na jakich zasadach jest udzielany urlop okolicznościowy? Tę kwestię wyjaśniamy w poniższym artykule.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Czym jest praca zdalna i jak ją rejestrować?

Praca zdalna stała się bardzo popularna i coraz częściej jest stosowana przez przedsiębiorców. Nadal jednak są przedsiębiorcy, którzy nie wiedzą czym jest praca zdalna i jak powinni ją rejestrować w swojej firmie. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat pracy zdalnej i jej korzyści.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Czym jest świadectwo pracy?

Świadectwo pracy jest dokumentem, zawierającym szczegółowy przebieg zatrudnienia pracownika w ramach umowy o pracę. Pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy pracownikowi w dniu ustania stosunku pracy, najpóźniej do 7 dni, po ostatecznym ustaniu zatrudnienia.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Czym są samowolne nadgodziny?

Zasadą jest, że to pracodawca decyduje o tym, czy zleci pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych. Jednak, czy pracownik nie może sam podjąć decyzji o pozostaniu po godzinach? O tym i nie tylko przeczytasz w niniejszym artykule.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Delegacja - główne zasady

Prowadząc firmę, często pojawia się konieczność podróży służbowej do ważnego klienta czy w celu negocjacji biznesowych. Sam właściciel nie jest w stanie być wszędzie i nadzorować każdy proces w swoim biznesie (a nawet nie powinien), więc wysyła swoich pracowników w delegację. Ale jak zrobić to prawidłowo, w zgodzie z najnowszymi przepisami Kodeksu Pracy? Poznaj podstawowe zasady podróży służbowych.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Dlaczego rejestrowanie czasu pracy online rewolucjonizuje branżę budowlaną?

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę we wszystkich sferach działalności gospodarczej, w tym również w branży budowlanej. Jednym z obszarów, w którym innowacje technologiczne przynoszą znaczące korzyści, jest rejestracja czasu pracy. Tradycyjne metody zapisywania godzin pracy na kartach czy w arkuszach kalkulacyjnych stają się coraz bardziej przestarzałe i podatne na błędy oraz manipulacje.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Długość przerwy w pracy

Zgodnie z art. 134 każdemu pracownikowi w Polsce przysługuje przerwa, jeśli spędza w pracy powyżej 6 godzin w ciągu dnia. Występuje wiele grup zawodowych, którym przysługują dodatkowe przerwy. W poniższym tekście przedstawimy wszystkie najistotniejsze aspekty dotyczące przerw.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Dni wolne od pracy w 2022

Za nami już pierwszy kwartał 2022 roku. Wkraczamy w wiosenny czas, który sprzyja zwiększeniu naszej aktywności po okresie zimowym jednocześnie szukamy odpoczynku od pracy. Zastanawiasz się kiedy w tym roku wypadają dni wolne od pracy? W tym artykule poznasz odpowiedzi na te pytania.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Dni wolne od pracy w 2023

Rok kalendarzowy pełen jest świąt, które zapewniają pracownikom brak konieczności wykonywania obowiązków służbowych.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę

Święta co do zasady są dniami wolnymi od pracy, należy jednak pamiętać, że pracodawca jest obowiązany oddać pracownikom dzień wolny w zamian za święto wypadające w sobotę. Jeżeli święto wypada w niedzielę to na pracodawcę nie są nakładane żadne dodatkowe obowiązki.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Elastyczny czas pracy

Elastyczny czas pracy został wprowadzony ustawą z dnia 12 lipca 2013 roku o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych. Jakie korzyści przyniosła ta zmiana? Czy elastyczny czas pracy jest dobrym rozwiązaniem?

RCPonline - obrazek pomocniczy

Główne zasady pracy zdalnej

Pandemia, wysokie koszty najmu powierzchni biurowych czy dojazdu do miejsca wykonywania pracy – to m.in. czynniki, które spowodowały wzrost popularności pracy zdalnej. Co zrobić, aby dobrze i przepisowo pracować w domu? Poznaj główne zasady pracy zdalnej.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Jakie przerwy przysługują pracownikowi?

Przerwa w pracy jest podstawowym uprawnieniem pracowniczym, który przysługuje pracownikowi w związku z wykonywaną pracą. Pracodawca jest zobowiązany do umożliwienia pracownikowi na korzystanie z niektórych rodzajów przerw. Jakie przerwy w czasie pracy przysługują pracownikowi?

RCPonline - obrazek pomocniczy

Lekki stopień niepełnosprawności w pracy

Lekki stopień niepełnosprawności nie ogranicza możliwości osoby niepełnosprawnej do wykonywania wybranego przez nią zatrudnienia. Może ona wykonywać każdą pracę, do której posiada kwalifikacje. Osoba z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności może samodzielnie egzystować, co oznacza, że nie wymaga pomocy drugiego człowieka.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Odkryj Zalety Równoważnego Systemu Czasu Pracy!

Daj swoim pracownikom większą elastyczność w organizacji grafiku, dzięki któremu mogą pracować dłużej jednego dnia, a następnego skrócić czas lub cieszyć się dodatkowymi dniami wolnymi.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Onboarding: Pierwsze wrażenie robimy tylko raz.

Skuteczny onboarding jest kluczem do budowy zgranego zespołu i silnej marki pracodawcy. Sprawdź, jakie elementy powinny być uwzględnione w programie wprowadzania nowych pracowników.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Ułatwienia dla firm w Polsce. Pakiet dla przedsiębiorców usprawni prowadzenie firmy?

Pakiet 100 zmian dla firm oraz planowana Konstytucja Biznesu to inicjatywy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, które przynoszą znaczące udogodnienia dla przedsiębiorców. Zmiany te mają na celu eliminację zbędnych przepisów, zmniejszenie biurokracji oraz usprawnienie relacji między przedsiębiorcami a administracją.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Urlop na żądanie – czym on jest i komu przysługuje?

Nieprzewidziane sytuacje życiowe zdarzają się każdemu pracownikowi. Jednym z praw osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę jest możliwość skorzystania z urlopu na żądanie. Zatem pozostaje nam odpowiedzieć sobie na pytanie czym tak dokładnie jest urlop na żądanie i komu on przysługuje.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Urlop opiekuńczy, kiedy i komu przysługuje?

Taki rodzaj urlopu został ujęty w Kodeksie pracy już dawno, jednak warto uściślić kiedy i na jakich warunkach można z niego skorzystać. Kiedy pracownik może zawnioskować o urlop opiekuńczy? Czy jest on płatny? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Urlop pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności

Wszelkie kwestie, które związane są z zatrudnianiem niepełnosprawnych pracowników regulowane są ustawą. Mowa o Ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Urlop wypoczynkowy - kiedy i komu przysługuje?

Dni stają się coraz dłuższe a za oknem robi się coraz cieplej. Wiele osób planuje urlop i letnie wycieczki. Urlop wypoczynkowy to jeden z przywilejów osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Pracodawca który nie przestrzega tego przepisu musi pamiętać, że może grozić mu nawet kara grzywny.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Wyjścia prywatne w godzinach pracy

Odbiory paczek, odwiezienie dziecka do szkoły, pilna sprawa w urzędzie. Są to czynności które z pewnością zdarzają się każdemu z nas. Nie trwają one jednak tak długo by wykorzystywać cały dzień urlopu. Dlatego na tę okoliczność powstała możliwość wnioskowania o wyjście prywatne w godzinach pracy.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Zmiany w kodeksie pracy 2022

Zmiany w Kodeksie zaczęły obowiązywać od początku sierpnia. Czy w związku z nimi pracownicy uzyskają więcej dni wolnych? Czy pojawią się nowe urlopy? Jakie zmiany czekają pracowników i pracodawców?

RCPonline - obrazek pomocniczy

Zwiększ swoją wartość na rynku pracy

W dzisiejszym konkurencyjnym i dynamicznym świecie pracy, zwiększenie swojej wartości na rynku staje się niezwykle istotne, a nawet konieczne, dla osiągnięcia sukcesu zawodowego. Globalizacja, postęp technologiczny i zmieniające się trendy branżowe wymagają od nas nie tylko posiadania odpowiednich kwalifikacji, ale także zdolności adaptacji, samodzielnego uczenia się i rozwoju. Jeśli chcesz wyróżnić się wśród innych kandydatów i zapewnić sobie atrakcyjne możliwości zawodowe, musisz aktywnie działać na rzecz zwiększenia swojej wartości na rynku pracy.

RCPonline - obrazek pomocniczy

Zwolnienie dyscyplinarne

Zwolnienie dyscyplinarne to jeden ze sposobów rozwiązania umowy - jest on dość specyficzny. Zwolnienie dyscyplinarne następuje z winy pracownika. Otrzymuje się je za karygodne nieprzestrzeganie regulaminu pracy. Np. działanie na niekorzyść pracodawcy, przychodzenie do pracy pod wpływem alkoholu, itp.