Katarzyna Gęstwa Katarzyna Gęstwa • 05 kwiecień 2021 • Przeczytasz w około 3 min •

Elektroniczne wnioski urlopowe

RCPonline - efekt wizualny

Stosy dokumentów, przekazywanie ich między działami, archiwizacja - to już przeszłość. Ograniczanie obiegu dokumentów papierowych coraz częściej jest stosowane i cieszy się dużą popularnością w przedsiębiorstwach, w dodatku często pozwala na zaoszczędzenie czasu pracownika jak i przełożonego. Prawo pracy umożliwia zastosowanie takich innowacyjnych rozwiązań, także w kwestii planowania urlopu!

Kodeks pracy

art. 163 kodeksu pracy mówi, że pracodawca udziela pracownikowi urlopu zgodnie z planem urlopów, który ustala biorąc pod uwagę wnioski pracowników oraz starając się nie zakłócać normalnego rytmu pracy. Zdarza się także, iż z ważnych przyczyn przedstawionych przez pracownika (na wniosek) oraz w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy, planowany termin urlopu może ulec przesunięciu (art. 164 k.p.).

Rzeczywistość

Dotychczas wniosek urlopowy w klasycznej papierowej formie był wypełniany przez pracownika, często na specjalnym, dedykowanym druku a następnie przekazywany do przełożonego, którego zadaniem było zweryfikowanie, czy wnioskowany urlop nie koliduje z planem pracy lub innymi urlopami - po długiej weryfikacji przełożony podpisywał wniosek w celu akceptacji lub zwracał się do pracownika z informacją, że termin urlopu wypoczynkowego musi zostać zmieniony.

Jednak to nie koniec podróży wniosku urlopowego. W zależności od przyjętego obiegu dokumentów w przedsiębiorstwie wniosek podróżuje dalej, najczęściej po akceptacji trafia do działu kadrowego, gdzie po uwzględnieniu go w ewidencji czasu pracy zostaje zarchiwizowany w obszernych aktach pracowników.

Nowa rzeczywistość

Na szczęście taka ścieżka nie jest koniecznością, okazuje się, że to pracodawca podejmuje decyzję w jakiej formie pracownicy mają wnioskować o udzielenie urlopu wypoczynkowego, to pozwala na składanie elektronicznych wniosków urlopowych, prawo pracy bowiem nie nakłada na przedsiębiorcę obowiązku sporządzania wniosków urlopowych w formie papierowej.

Nowe możliwości

Rejestracja czasu pracy online pozwala na wprowadzanie oraz akceptację wniosku urlopowego zdalnie, elektronicznie, przez internet, bez zbędnej „papierologii”.

To ogromna oszczędność czasu dla pracodawcy lub menedżera, który nie musi ręcznie weryfikować wniosków urlopowych. Idealnym rozwiązaniem jest RCPonline, który umożliwia płynny obieg wniosków urlopowych.

W celu akceptacji wniosku pracownika wystarczy, że w naszym systemie rejestracji czasu pracy online z poziomu grafiku pracodawca lub menedżer sprawdzi kto w danym okresie ma urlop – obrazowo przedstawiona obecność pracowników w tym terminie w pracy, pozwoli mu na szybkie podjęcie decyzji.

Po podjęciu decyzji wystarczy przejść do zakładki wnioski - zaakceptować i gotowe.

Planowanie kalendarza przedsiębiorstwa oraz skuteczna organizacja pracy staje się dzięki temu banalnie prosta!

Korzyść jednak nie pozostaje jedynie po stronie menedżera lub pracodawcy, ważnym elementem systemu rejestracji czasu pracy jest fakt, że pracownik w każdym momencie może zaplanować urlop z rodziną i od razu złożyć wniosek, nie trzeba czekać do poniedziałku lub pod biurem menadżera, aby oficjalnie złożyć papierowy wniosek, wystarczy zalogować się w domu do systemu RCPonline, wybrać termin i gotowe. Pracownik nie musi także za każdym razem główkować i doliczać się pozostałych mu dni wolnych do wykorzystania, ponieważ nasza ewidencja czasu pracy online na bieżąco robi to za niego.

Wnioskowanie o urlop jeszcze nigdy nie było takie proste, system rejestracji czasu pracy jest dostępny przez 14 dni całkiem bezpłatnie, skorzystaj z okresu testowego i przekonaj się jakie to łatwe!