Sandra Nowak Sandra Nowak • 03 sierpień 2023 • Przeczytasz w około 7 min •

Workation: praca zdalna w nowym wydaniu - połączenie zawodowych zobowiązań z przygodą i wypoczynkiem.

RCPonline - efekt wizualny

Workation to połączenie słów "work" (praca) i "vacation" (wakacje), które odnosi się do elastycznej formy pracy, pozwalającej pracownikom na wykonywanie swoich obowiązków zawodowych z dowolnego miejsca, często atrakcyjnego turystycznie, takiego jak plaże, góry czy egzotyczne miasta. W workation pracownicy mogą cieszyć się atmosferą wakacji i jednocześnie utrzymywać swoją produktywność oraz zaangażowanie w wykonywanie zadań zawodowych. To nowoczesne podejście do pracy zdalnej, które umożliwia zintegrowanie pracy i relaksu w atrakcyjny sposób.

W jaki sposób workation różni się od tradycyjnej pracy zdalnej? Jakie korzyści niesie ze sobą dla pracowników i pracodawców? Jakie aspekty prawne i logistyczne warto wziąć pod uwagę, decydując się na pracę zdalną w innych miejscach niż biuro? W tym artykule zgłębimy temat workation – trendu, który zyskuje na popularności w świecie biznesu i odmienia sposób, w jaki postrzegamy pracę oraz wypoczynek.

W dzisiejszym dynamicznym środowisku zawodowym, tradycyjne biurowe mury przestają stanowić jedyną przestrzeń, w której możemy realizować nasze obowiązki zawodowe. Rozwój technologii oraz zmieniające się oczekiwania pracowników i pracodawców otworzyły drzwi do zupełnie nowej formy pracy – workation. Ten fascynujący trend, który łączy pracę zdalną z wyjątkowym okresem wypoczynku, otwiera przed nami nie tylko nowe perspektywy zawodowe, ale również możliwość odkrywania różnych zakątków świata bez konieczności rezygnacji z realizacji zawodowych celów.

Obszary, w których workation zmienia dotychczasowe zasady pracy:

Miejsce Pracy:

Workation usuwa konieczność wykonywania pracy wyłącznie z biura. Pracownicy mają swobodę wyboru, gdzie chcą pracować - mogą to być egzotyczne plaże, górskie kurorty, czy urokliwe miasteczka. To wyzwanie dla tradycyjnego modelu biurowego.

Elastyczność Czasu:

Workation pozwala na większą elastyczność w zarządzaniu czasem pracy. Pracownicy mogą dostosować swoje godziny pracy do swoich preferencji, co wpływa na tradycyjne pojęcie "9-5" i umożliwia lepsze dostosowanie do naturalnych rytmów organizmu.

 Rekrutacja i Retencja:

Pracownicy coraz bardziej cenią sobie możliwość pracy zdalnej. Firmy, które wprowadzają workation, stają się atrakcyjniejsze dla talentów na rynku pracy. To zmusza inne firmy do dostosowywania swoich ofert w celu przyciągnięcia i zatrzymania najlepszych pracowników.

Globalne Perspektywy:

Workation otwiera drzwi do pracy na odległość, umożliwiając pracownikom współpracę z różnymi zespołami na całym świecie. To zmienia sposób myślenia o globalnej ekspansji i współpracy międzynarodowej.

Nowe Wyzwania Prawne:

Praca zdalna w różnych miejscach generuje nowe wyzwania z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, podatków i ochrony danych. Firmy muszą dostosować swoje praktyki do zmieniającego się środowiska regulacyjnego.

 Kultura Organizacyjna:

Wprowadzenie workation wymaga od firm zmiany podejścia do zarządzania i kultury organizacyjnej. Zarządzanie zespołem zdalnym wymaga nowych umiejętności i narzędzi.

Równowaga Pracy i Życia Prywatnego:

Workation może pomóc w osiągnięciu lepszej równowagi między pracą a życiem prywatnym, co jest coraz ważniejszym aspektem dla pracowników.

Innowacyjność:

Praca w inspirującym otoczeniu może pobudzać kreatywność i innowacyjność pracowników, co może prowadzić do powstawania nowych pomysłów i rozwiązań.

Workation a praca zdalna:

Praca Zdalna:

Definicja: Praca zdalna odnosi się do wykonywania obowiązków zawodowych poza biurem, zwykle w domu lub innym dowolnym miejscu, ale wciąż w obrębie tego samego miasta lub regionu.

Lokalizacja: Pracownik pracuje w innym miejscu niż biuro, ale zazwyczaj w tej samej lokalizacji geograficznej.

Infrastruktura: Pracownik przeważnie korzysta z własnej infrastruktury, takiej jak komputer, internet i inne narzędzia.

Czas Pracy: Praca zdalna może odbywać się w ustalonych godzinach, zgodnie z planem pracy pracownika.

Komunikacja: Komunikacja z zespołem odbywa się głównie za pomocą narzędzi online, takich jak e-maile, komunikatory, platformy do zarządzania projektami itp.

Workation:

Definicja: Workation to połączenie pracy zdalnej z okresem wypoczynku. Oznacza to wykonywanie obowiązków zawodowych z dowolnego miejsca na świecie, które pracownik wybierze, często w miejscach wakacyjnych.

Lokalizacja: Pracownik pracuje zwykle z innej lokalizacji niż jego zwykłe miejsce zamieszkania lub biuro, często w innych miastach, krajach lub regionach.

Infrastruktura: Podobnie jak w pracy zdalnej, pracownik przeważ korzysta z własnej infrastruktury do pracy.

Czas Pracy: Workation łączy pracę z okresem wypoczynku, więc elastyczność czasowa jest często większa. Pracownik może dostosować godziny pracy do swojego harmonogramu i aktywności rekreacyjnych.

Komunikacja: Komunikacja z zespołem może być zorganizowana tak, aby umożliwić pracownikowi udział w spotkaniach i projektach, jednocześnie pozwalając mu na cieszenie się wolnym czasem i miejscem, w którym się znajduje.

Zalety Workation:

Elastyczność i Motywacja:

Workation pozwala pracownikom dostosować swoje miejsce pracy do własnych preferencji, co może zwiększyć ich motywację i produktywność. Pracownicy mogą pracować w otoczeniu, które sprzyja twórczości i skupieniu.

Zatrzymywanie Talentów:

Oferując workation jako benefit, firmy mogą przyciągać nowych talentów oraz zatrzymywać lojalnych pracowników. Elastyczność ta może być kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze pracodawcy.

Globalne Możliwości:

Workation umożliwia pracownikom pracę z różnych miejsc na świecie, co może być szczególnie korzystne dla firm działających globalnie. To szansa na nawiązanie kontaktów międzynarodowych i eksplorowanie nowych rynków.

Równowaga Pracy i Życia Prywatnego:

Workation pozwala pracownikom łączyć pracę z relaksem i przygodami, co wpływa na poprawę równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Kreatywność i Innowacyjność:

Zmiana otoczenia może stymulować kreatywność i innowacyjność pracowników, co może prowadzić do powstawania nowych pomysłów i rozwiązań.

Wpływ na Lokalne Gospodarki:

Popularność workation może wspierać lokalne gospodarki w regionach turystycznych, przyczyniając się do wzrostu lokalnej ekonomii.

Wyzwania Workation:

Organizacja i Komunikacja:

Zarządzanie pracownikami pracującymi zdalnie w różnych miejscach może stanowić wyzwanie w zakresie organizacji zadań i efektywnej komunikacji.

Kontrola Wydajności:

Pracodawcy mogą mieć trudności z monitorowaniem wydajności pracowników zdalnych, co może wpłynąć na ocenę ich pracy.

Aspekty Prawne i Podatkowe:

Praca zdalna w innych miejscach niż biuro może rodzić kwestie związane z prawem pracy, ubezpieczeniami społecznymi oraz opodatkowaniem.

Izolacja i Samotność:

Pracownicy zdalni mogą odczuwać izolację i samotność, zwłaszcza jeśli pracują z dala od zespołu.

Zróżnicowanie Warunków Pracy:

Warunki pracy mogą znacząco się różnić w zależności od wybranego miejsca workation, co może wpłynąć na komfort i efektywność pracy.

Workation niewątpliwie niesie ze sobą wiele korzyści, ale także stawia przed pracownikami i pracodawcami pewne wyzwania. Decyzja o wprowadzeniu tej formy pracy wymaga dokładnego zrozumienia zarówno pozytywnych, jak i negatywnych aspektów oraz odpowiedniego przygotowania i zarządzania tym procesem.

Rozliczanie czasu pracy podczas workation

(czyli pracy zdalnej wykonywanej w trakcie okresu wypoczynku) może być nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku tradycyjnej pracy zdalnej.

Poniżej przedstawiam kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę przy rozliczaniu czasu pracy podczas workation:

Umowa i Warunki Pracy: Upewnij się, że masz jasno określone warunki pracy podczas workation w umowie z pracodawcą. Określ, jakie są Twoje obowiązki, godziny pracy, wynagrodzenie i oczekiwania co do komunikacji.

Elastyczność Czasowa: Workation często zakłada większą elastyczność czasową. Możesz dostosować godziny pracy do swojego harmonogramu i aktywności rekreacyjnych. Ważne jest jednak, aby utrzymać równowagę między pracą a wypoczynkiem.

 Zapisy Czasu Pracy: Utrzymuj dokładne zapisy czasu pracy, w których odnotowujesz, kiedy rozpoczynasz i kończysz pracę, a także przerwy i ewentualne spotkania zespołowe. To pomoże Ci monitorować, ile czasu poświęcasz na pracę i na wypoczynek. Doskonałym rozwiązaniem w takim przypadku będzie rejestracja czasu pracy online, w której z każdego miejsca na świecie odnotujesz swój czas pracy, a Twój pracodawca w czasie rzeczywistym będzie miał w nie wgląd.

Zgoda i Komunikacja: Upewnij się, że masz zgodę swojego przełożonego na pracę podczas workation i że jesteś w stałym kontakcie z zespołem. Zgłaszaj ewentualne problemy lub opóźnienia i bądź dostępny w razie potrzeby.

Wynagrodzenie: Jeśli pracujesz zdalnie podczas workation, Twoje wynagrodzenie powinno być wypłacone zgodnie z umową i politykami firmy. Upewnij się, że rozumiesz, jakie są warunki płatności za pracę podczas workation.

Relaks i Wypoczynek: Nie zapominaj, że celem workation jest również relaks i wypoczynek. Ustal sobie czas na rekreację, zwiedzanie i odpoczynek, aby skorzystać z pełnych korzyści tej formy pracy.

Raportowanie i Rezultaty: Po zakończeniu workation, przedstaw raport lub podsumowanie swoich osiągnięć i zrealizowanych zadań. To pomoże zespołowi i przełożonym zrozumieć, jak wykorzystałeś ten okres pracy zdalnej.

 Prawne i Podatkowe Kwestie: Jeśli pracujesz podczas workation w innym kraju niż zwykle, zwróć uwagę na ewentualne konsekwencje prawno-podatkowe. Skonsultuj się z ekspertem w tej dziedzinie, aby uniknąć problemów.

...

Workation to innowacyjna forma pracy, która łączy pracę zdalną z okresem wypoczynku. Pracownicy mają możliwość wykonywania obowiązków zawodowych z atrakcyjnych turystycznie miejsc, jednocześnie czerpiąc korzyści z inspirującego otoczenia. To elastyczne podejście do zarządzania czasem pracy, które zwiększa motywację, produktywność i satysfakcję pracowników. Dla pracodawców stanowi szansę na zatrzymanie i przyciąganie talentów, poprawę kultury organizacyjnej oraz stymulację innowacyjności. Wprowadzenie workation wymaga jednak uwzględnienia kwestii prawnych, podatkowych i regulacyjnych, co sprawia, że ta nowoczesna forma pracy ma zarówno zalety, jak i wyzwania do przemyślenia.

Czy kiedykolwiek marzyłeś o wykonywaniu swoich codziennych obowiązków z przepięknym widokiem na morze? A może zawsze fascynowała Cię myśl o pracy w klimatycznym kawiarnianym zakątku europejskiego miasta? Workation daje Ci tę możliwość, łącząc pracę z przyjemnościami podróżowania. To znacznie więcej niż tylko wyjazd wakacyjny – to okazja do głębszego zanurzenia się w kulturę, historię i codzienne życie odwiedzanych miejsc.