Sandra Nowak Sandra Nowak • 25 lipiec 2023 • Przeczytasz w około 4 min •

Ułatwienia dla firm w Polsce. Pakiet dla przedsiębiorców usprawni prowadzenie firmy?

RCPonline - efekt wizualny

Planowana Konstytucja Biznesu, będąca największą zmianą prawa gospodarczego w ostatnich latach, składa się z szeregu ustaw, które mają na celu stworzenie bardziej przyjaznego środowiska dla przedsiębiorców. Nowe przepisy wprowadzają zasady takie jak "co nie jest zabronione, jest dozwolone", domniemanie uczciwości przedsiębiorcy oraz przyjazną interpretację przepisów, co ma na celu umożliwić większą swobodę działania i zmniejszenie formalności w kontaktach z urzędami.

Pakiet 100 Zmian dla Firm, który został ogłoszony przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, to zestaw ponad 100 rozwiązań mających na celu eliminację najbardziej kłopotliwych przepisów utrudniających prowadzenie biznesu. Już obecnie wiele z tych zmian działa na korzyść przedsiębiorców, a kolejne ułatwienia będą wprowadzane stopniowo. Celem tego pakietu jest zwiększenie efektywności działania firm i redukcja zbędnych obciążeń biurokratycznych.

Jeśli prowadzisz firmę, zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu lub borykasz się z uciążliwymi formalnościami urzędowymi, to te nowe przepisy mogą znacznie ułatwić Twoje życie jako przedsiębiorcy.

Kilka przykładów nowych rozwiązań:

Skrócenie czasu załatwiania formalności.

Jednym z głównych punktów Pakietu dla Przedsiębiorców jest skrócenie czasu załatwiania formalności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wiemy, że czas cenna waluta, dlatego postanowiono uprościć i usprawnić proces rejestracji firmy oraz wydawania pozwoleń i zezwoleń. To oznacza, że więcej czasu zostaje Wam na rozwijanie biznesu!

 Elektroniczne załatwianie spraw administracyjnych

 Teraz już nie musicie stać w długich kolejkach ani spędzać godzin w urzędach! Pakiet dla Przedsiębiorców umożliwia elektroniczne załatwianie wielu spraw administracyjnych. To ogromna oszczędność czasu i nerwów, ponieważ możecie teraz składać wnioski, zgłaszać zmiany czy wystawiać faktury online. Przenosimy się do ery cyfrowej, gdzie wszystko jest bardziej dostępne i intuicyjne.

Likwidacja obowiązku posiadania pieczątki firmowej

Od teraz pieczątka nie jest już niezbędna do prowadzenia Waszego biznesu. Rząd postanowił zrezygnować z tego obowiązku, dzięki czemu oszczędzicie na kosztach i formalnościach związanych z pieczętowaniem dokumentów. To symboliczny gest, ale pokazuje, że rząd dąży do redukcji zbędnych przeszkód w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Uproszczenie podatków i rozliczeń

 Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że podatki i rozliczenia mogą być uciążliwe, dlatego Pakiet dla Przedsiębiorców wprowadza zmiany, które mają uprościć te kwestie. Dzięki nowym przepisom procesy księgowe staną się bardziej zrozumiałe i przystępne, a Wy będziecie mieć pewność, że wszystkie obowiązki podatkowe są załatwione prawidłowo.

Ułatwienia w dostępie do dotacji i funduszy UE

 Cieszcie się, bo Pakiet dla Przedsiębiorców wprowadza ułatwienia w dostępie do funduszy unijnych oraz innych form wsparcia finansowego. Teraz będziecie mieli większe szanse na pozyskanie środków na rozwój Waszej firmy. To fantastyczna okazja, aby zainwestować w nowe projekty i podjąć kolejne wyzwania!

Eliminacja zbędnej biurokracji:

Pakiet dla Przedsiębiorców skupia się na eliminacji zbędnej biurokracji, której do tej pory musieliście doświadczać w prowadzeniu swojego biznesu. Rząd zdaje sobie sprawę, że nadmierna ilość formalności może być uciążliwa i opóźniać procesy biznesowe. Dlatego wprowadzone zmiany mają na celu zwiększenie elastyczności i efektywności prowadzenia działalności gospodarczej.

 Nowoczesne technologie:

Pakiet promuje wykorzystanie nowoczesnych technologii w działalności gospodarczej. Elektroniczne załatwianie spraw administracyjnych, o którym wcześniej wspomnieliśmy, to tylko jedno z wielu rozwiązań, które mają ułatwić Wasze codzienne działania. Rząd zachęca do inwestowania w nowe technologie, które mogą poprawić konkurencyjność Waszej firmy.

Środki na innowacje i rozwój:

W skład Pakietu dla Przedsiębiorców wchodzą także środki finansowe, które mają wesprzeć innowacje i rozwój firm. Przedsiębiorcy będą mieli łatwiejszy dostęp do dotacji oraz programów wsparcia, co pozwoli na realizację nowych projektów i zdobycie przewagi na rynku.

 Szczególne wsparcie dla startupów:

Rząd skupia się również na wspieraniu i promowaniu polskich startupów. Pakiet dla Przedsiębiorców zawiera konkretne rozwiązania, które mają zwiększyć dostępność finansowania dla nowych przedsiębiorstw oraz wspierać ich rozwój i ekspansję na rynek.

Wsparcie w zakresie zatrudnienia:

Pakiet dla Przedsiębiorców przewiduje środki, które pomogą firmom w rekrutacji nowych pracowników oraz rozwijaniu ich kompetencji. To kolejny element, który wpłynie na rozwój Waszej firmy i poprawę jej pozycji na rynku pracy.

Wprowadzenie pakietu ułatwień dla firm oraz planowanej Konstytucji Biznesu to znaczący krok w kierunku wspierania polskich przedsiębiorców. Zmiany te mają na celu eliminację uciążliwych przepisów, redukcję biurokracji i usprawnienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Przedsiębiorcy mogą spodziewać się większej swobody działania, łatwiejszego załatwiania spraw urzędowych oraz oszczędności czasu i pieniędzy.

Wszystkie te zmiany mają na celu zwiększenie konkurencyjności polskich firm, zachęcenie do zakładania nowych biznesów oraz wspieranie rozwoju gospodarki kraju. Przedsiębiorcy powinni być na bieżąco z nowymi przepisami, aby jak najlepiej wykorzystać te ułatwienia i przyczynić się do rozwoju swoich firm.

 Pozostaje wierzyć, że te nowe rozwiązania przyniosą pozytywne efekty dla polskich przedsiębiorców, pozwalając im skupić się na rozwoju, innowacjach i osiągnięciu sukcesów w swoich przedsięwzięciach.