Katarzyna Gęstwa Katarzyna Gęstwa • 26 lipiec 2021 • Przeczytasz w około 3 min •

Czym jest praca zdalna i jak ją rejestrować?

RCPonline - efekt wizualny

Okres epidemii wirusa SARS-CoV-2 spowodował, że została wprowadzona tzw. ustawa COVID-owa. Ustawa mówi o tym, że praca zdalna jest wykonywana w charakterze incydentalnym oraz przez czas, który wyznaczył pracodawca. Takie rozwiązanie stało się bardzo popularne i coraz częściej jest stosowane przez przedsiębiorców. Nadal jednak są przedsiębiorcy, którzy nie wiedzą czym jest praca zdalna i jak powinni ją rejestrować w swojej firmie. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się na ten temat więcej.

Praca w trybie zdalnym

Praca w trybie zdalnym powoli staje się czymś na porządku dziennym. Coraz więcej firm decyduje się na umożliwienie swoim pracownikom takiego trybu wykonywania obowiązków służbowych. W ostatnim czasie powodem była epidemia wirusa Sars-CoV-2, który paraliżował pracę w wielu przedsiębiorstwach. Fakt, że praca zdalna może mieć charakter stały lub tymczasowy bardzo pomógł w utrzymaniu ciągłości pracy wielu firmom, które w normalnych okolicznościach nie przewidują wykonywania obowiązków służbowych poza biurem. Zgodnie zapisami pochodzącymi z kodeksu pracy jest to praca wykonywana poza miejscem zatrudnienia i w takim przypadku miejsce wykonywania obowiązków służbowych powinno zostać wcześniej ustalone przez pracownika z jego pracodawcą. Ważne jest, ze praca ta podlega takim samym regulacjom co praca na miejscu zatrudnienia.

Aktualne przepisy

Na ten moment przepisy bardzo lakonicznie mówią o podziale pracy zdalnej:

– Praca zdalna może być stale lub częściowo wykonywana poza miejscem zatrudnienia na okres ustalony przez pracownika i jego pracodawcę. Może trwać maksymalnie przez 180 dni w roku.

– Może zostać wyznaczona na polecenie pracodawcy, w obliczu zaistnienia wyjątkowych sytuacji, np. zagrożenia epidemicznego. W tym wypadku praca zdalna trwać aż do 3 miesięcy po odwołaniu stanu wyjątkowego. Pracodawca może wysłać pracownika do pracy z domu również w wyniku niemożności zapewnienia pracownikowi warunków do pracy, zgodnych z przepisami BHP.

– Dopuszczalna praca zdalna, która może potrwać maksimum 12 dni w roku.

Ciekawostką pewnie będzie, że „dopuszczalna praca zdalna” a to praca wykonywana na prośbę pracownika z domu. Jest to sytuacja w której pracownik zamiast urlopu na żądanie może poprosić pracodawcę o możliwość pracy z domu. Jeżeli pracodawca wyrazi zgodę to pracownik wykonuje swoje obowiązki służbowe w trybie zdalnym. Nie jest to jednak rozwiązanie o które pracownik może wnioskować każdego dnia. Zgodnie z obowiązującym prawem pracownikowi każdego roku przysługuje 12 dni, które może przepracować w trybie zdalnym. Warto więc mieć to na uwadze i rozsądnie wykorzystywać tę możliwość.

Jak zarejestrować pracę zdalną

Kiedy już wiemy czym jest praca zdalna, warto przemyśleć jak ją rejestrować.

Każdy pracownik pracujący zdalnie ma obowiązek udokumentować czas pracy.

W tym może mu pomóc lista obecności online. Elektroniczna lista obecności to tak naprawdę prosty w obsłudze system do rejestracji czasu pracy. System RCPonline – bo tak się nazywa, umożliwia poza klasyczną rejestracją pracy w miejscu zatrudnienia, także rejestrację pracy zdalnej. Każdy pracownik nie wychodząc z domu lub będąc w terenie może rejestrować swoją pracę zdalną na komputerze poprzez panel. Może to zrobić także na telefonie przy użyciu Naszej aplikacji Rejestrator GPS.

Jest to najłatwiejszy sposób na weryfikację czy pracownik pracujący w trybie zdalnym rozpoczął wypełniać swoje obowiązki służbowe. Ogromną zaletą zdalnej rejestracji czasu pracy jest brak dodatkowych kosztów wdrożenia takiego rozwiązania. Jest to funkcja, którą beneficjenci Pakietu Mobilnego oraz Max mają w cenie!

Korzyści

Wprowadzając rejestrację czasu pracy do swojego przedsiębiorstwa możesz mieć pod kontrolą ilu pracowników jest aktualnie na miejscu, kto przebywa na urlopie, a kto na zwolnieniu lekarskim. Bądź nowoczesnym pracodawcą dzięki RCPonline i elektronicznej liście obecności. Zyskaj podgląd na to ilu pracowników aktualnie pracuje zdalnie i generuj raporty.

Kontroluj. Automatyzuj. Oszczędzaj.

To takie proste, aby mieć wszystko pod kontrolą, spróbuj już dziś i skorzystaj z 14-sto dniowego okresu testowego!