Katarzyna Gęstwa Katarzyna Gęstwa • 26 marzec 2021 • Przeczytasz w około 4 min •

Nadgodziny – w jaki sposób je rozliczyć?

RCPonline - efekt wizualny

Pracownicy Twojej firmy wychodzą z miejsca pracy później, niż powinni? Zastanawiasz się, w jaki sposób rozliczyć nadgodziny członków zespołu? Rejestrator czasu pracy, odpowiedni program,, czytnik czy aplikacja mobilna – co będzie najlepsze? Przeczytaj ten artykuł i rozwiej wszystkie swoje wątpliwości. Przybliżamy najważniejsze informacje dotyczące kontroli czasu pracy, proponując doskonałe rozwiązania. Ponadto wyjaśniamy różnice pomiędzy rekompensatą za dodatkowe godziny w postaci czasu wolnego a pieniężną.

Czym są nadgodziny?

W przepisach Kodeksu pracy możemy znaleźć informację, że przez termin nadgodziny należy rozumieć pracę wykonywaną ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy oraz pracę wykonywaną poza przedłużony dobowy wymiar czasu pracy.

W praktyce nadgodziny wynikają z tego, że pracownik pracował dłużej w ciągu doby, niż przewidują to jego norma czasu pracy oraz harmonogram na dany dzień.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że nadgodziny mogą powstać jedynie w wyniku wyraźnego polecenia pracodawcy, lub w sytuacji gdy nie ma wątpliwości wobec tego, że pracodawca wiedział o dłuższym pozostaniu pracownika w pracy i nie wyraził wobec tego sprzeciwu.

Zatem mając to na uwadze, nie uznaje się za nadgodziny dodatkowego czasu poza wymiar, który pracownik spędził w pracy z własnej inicjatywy i bez wiedzy pracodawcy.

To właśnie takich sytuacjach często dochodzi do konfliktów pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

W tym miejscu nasuwa się nam pytanie: Jak ich uniknąć?

Prostym i skutecznym rozwiązaniem jest odpowiednia kontrola i rejestracja czasu pracy, które dają nam szereg korzyści. Szczególnie istotna jest możliwość dokładnego określenia nadgodzin, czasu realizowania obowiązków wykonywanych: w święta oraz dni wolne, a także w ramach pracy zdalnej!

Bez względu na to, czy Twoje przedsiębiorstwo pracuje w systemie:

 • tygodniowym – od poniedziałku do piątku, po 8 godzin na dobę,
 • weekendowym,
 • równoważnym – umożliwiającym wydłużenie dobowego czasu pracy,
 • zadaniowym – bez określenia konkretnych godzin wykonania poszczególnych zadań, projektów,

warto zdecydować się na rozwiązanie, które da Ci wiele możliwości do rejestracji czasu pracy online i rozwoju Twojej firmy. Dokładny rejestrator czasu pracy wyliczy nadgodziny, przerwy, wskaże spóźnienia oraz poinformuje o nieobecnościach.

Jak mierzyć nadgodziny?

Dzięki RCPonline to Ty wybierasz, jaka metoda rejestracji czasu pracy jest najwygodniejsza dla Ciebie i Twoich pracowników. Proponujemy:

 • czytnik RCP – karta zbliżeniowa rejestruje dane zdarzenie, a różnorodne modele czytników pozwalają na wybór najlepszego sprzętu dostosowanego do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa, 
 • aplikacja mobilna zainstalowana na telefonach lub tabletach pracowniczych – informuje o ich lokalizacji oraz godzinach rozpoczęcia pracy i przerwy a także o ich zakończeniu, stając się dzięki temu mobilnym rejestratorem czasu pracy,
 • przeglądarka www- pracownicy mogą logować się do panelu z dowolnego komputera z dostępem do internetu,
 • wiadomości SMS - istnieje możliwość rejestracji czasu pracy także w miejscach bez dostępu do Internetu,
 • wiadomości e-mail - szybko i bez logowania. Sprawdza się szczególnie jako opcja dodatkowa, gdy nie ma dostępu do czytników lub innych metod rejestracji.

Elektroniczna rejestracja czasu pracy to gwarancja dokładnego mierzenia nadgodzin. Prawidłowe ustawienia pozwolą uniknąć zbierania pojedynczych minut, a także obliczą ponadwymiarową pracę zatwierdzoną przez przełożonego.

Jak rozliczyć nadgodziny?

Z problemem rejestracji i ewidencji nadgodzin często mierzą się osoby pracujące w terenie. Głównie z myślą o nich, ale także pracownikach zdalnych oraz tych, którzy cenią sobie wygodne i nowoczesne rozwiązania, powstała aplikacja mobilna do kontroli czasu pracy , pozwalająca na:

 • zdefiniowanie wielu lokalizacji i przypisanie im adresów IP, czytników bądź obszarów na mapie,
 • określenie dozwolonego obszaru, z którego pracownicy mogą się rejestrować,
 • raportowanie działań w danym terenie.

Szczegółowa analiza czasu pracy, którą zapewniają mobilna aplikacja oraz czytnik RCP, ułatwia mierzenie oraz rozliczanie nadgodzin poprzez wskazanie:

 • aktualnego statusu obecności,
 • spóźnień, wcześniejszego przyjścia i późniejszego wyjścia z firmy,
 • długości przerw płatnych i bezpłatnych.

Udzielenie czasu wolnego w zamian za nadgodziny

Czy wiesz, że istnieje opcja udzielenia czasu wolnego w zamian za nadgodziny? Ten popularny sposób rekompensaty, dzieli się na dwie możliwości:

 1. Pracownik przedstawia wniosek o dni wolne. Mogą one zostać przyznane w tym samym lub innym okresie rozliczeniowym, w wymiarze czasu równym przepracowanym nadgodzinom.
 2. Pracodawca sam udziela czasu wolnego – o połowę większego niż liczba godzin ponadwymiarowej pracy.

Dodatek do wynagrodzenia za nadgodziny

Wielu pracowników uważa, że korzystniejszym sposobem rekompensaty za nadgodziny jest wynagrodzenie pieniężne, np.:

 1. W postaci normalnego wynagrodzenia przysługującego w każdym przypadku przepracowania nadliczbowych godzin.
 2. Jako dodatek wynikający z indywidualnej stawki za godzinę pracy.

Rejestracja czasu pracy prosta jak nigdy

W RCPonline myślimy kompleksowo. Nasze rozwiązania ułatwiają Twojemu przedsiębiorstwu możliwość rejestracji czasu pracy, wyliczania nadgodzin i wiele innych czynności związanych z kontrolą czasu pracy pracownika i jego rejestracją. Już teraz dajemy Ci szansę na skorzystanie z 14-dniowego okresu próbnego! Załóż konto, zapoznaj się z narzędziami RCPonline i sprawdź ich funkcjonalności. Jeżeli zdecydujesz się zostać z nami na dłużej, dostarczymy Ci skonfigurowany, gotowy do użycia i prosty w obsłudze rejestrator czasu pracy. .