Wypalenie zawodowe jest problemem, który dotyka coraz więcej osób. Jego objawy to m.in. zmęczenie, brak satysfakcji z wykonywanych obowiązków, niechętne podejście do klientów i współpracowników. Jak można działać przeciwko wypaleniu zawodowemu oraz skąd ono się bierze?
Objawy wypalenia zawodowego
Wyróżniamy wiele objawów wypalenia zawodowego, są to między innymi:
- Osłabienie
- Chroniczne zmęczenie
- Zaburzenia snu
- Bóle pleców
- Zmiana nawyków żywieniowych
- Chroniczne zmęczenie
- Brak energii
- Brak motywacji do działania
- Wahania wagi
- Większe przyjmowanie leków
- Częstsze i większe przyjmowanie alkoholu, by złagodzić wyczerpanie fizyczne
- Poczucie osamotnienia
- Poczucie bezradności
- Poczucie braku perspektyw
- Negatywne podejście do pracy
- Negatywne podejście do samego siebie
- Lekceważenie innych i ich problemów
- Zerwanie kontaktu z innymi ludźmi
W efekcie wypalenie zawodowe w dużym stopniu obniża wydajność, sprawia że pracownik opuszcza kolejne dni w pracy, a z czasem często całkowicie z niej rezygnuje.
Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?
Kiedy odczuwamy już pierwsze syndromy wypalenia zawodowego warto zacząć im zapobiegać.
- Umiejętnie organizować swoje życie prywatne i zawodowe.
- Znaleźć czas na rozrywkę i zabawę. Spotkać się z przyjaciółmi bądź rodziną.
- Dbać o wysypianie się, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną.
- Znaleźć hobby, które nie jest związane z życiem zawodowym.
- Nauczyć się dbać o swoje granice oraz radzić sobie z trudnymi sytuacjami.
- Zmniejszyć swoje obciążenie pracą. Zachować rozwagę w przyjmowaniu kolejnych zobowiązań.
- Nie stawiać sobie zbyt wielu wymagań.
- Nie zabierać sobie zbyt wielu obowiązków ponad swoje siły.
- Zadbać o swój rozwój zawodowy.
- Nie poddawać się rutynie. W ostateczności rozważyć zmianę pracy.
- Postarać się o pracę zgodną z własną osobowością, predyspozycjami, wykształceniem, umiejętnościami i zainteresowaniami.
- Poszukać profesjonalnego wsparcia. Skontaktować się z lekarzem, psychoterapeutą.
Osoba doświadczająca objawów wypalenia może ubiegać się o zwolnienie lekarskie lub urlop zdrowotny w celu regeneracji oraz odpoczynku.
Przyczyny wypalenia zawodowego
Jedną z przyczyn wypalenia zawodowego może być stres wywołany pracą. Dlatego też czynniki wywołujące tę chorobę będą związane przede wszystkim z naszymi obowiązkami zawodowymi. Będą to między innymi: przeciążenie zadaniami, zbyt wysoka odpowiedzialność za powierzone obowiązki, zbyt trudne i skomplikowane zadania, które wykraczają poza nasze kompetencje. Do wypalenia zawodowego może prowadzić także zbyt nudna i monotonna praca.
Konflikty z przełożonymi oraz współpracownikami mogą również przyczynić się do rozwoju wypalenia zawodowego. Niesprawiedliwe traktowanie, zbyt duża ilość obowiązków i brak możliwości rozwoju to kolejne częste powody wypalenia zawodowego. Stres jak i zmęczenie zdarzają się każdemu. Nie każdy kryzys zawodowy musi od razu oczywiście oznaczać wypalenie. Zwykle po kryzysie szybko dochodzimy do siebie. Wypoczynek wystarcza żeby dojść do siebie.
Na emocjonalny stres w pracy są narażone przede wszystkim osoby, których obowiązki zawodowe opierają się na kontakcie z innymi ludźmi. Do wyżej wymienionych zawodów można zaliczyć np. pracowników służby zdrowia, opieki społecznej, wymiaru sprawiedliwości czy sfery edukacji.
Fazy wypalenia zawodowego
Wyróżnia się trzy fazy wypalenia zawodowego:
- Stadium wyczerpania emocjonalnego. Pracownik odczuwa nieustanne zmęczenie i wyczerpanie psychiczne i fizyczne. Ma poczucie, że wykonywanie obowiązków zawodowych eksploatuje jego siły, nie widzi zaś możliwości ich regeneracji.
- Stadium depersonalizacji i cynizmu. Pracownik nabiera dystansu wobec współpracowników, klientów lub pacjentów, nie czuje z nimi żadnej więzi emocjonalnej. Obowiązki wykonuje "na pół gwizdka", nie angażuje się w wykonywaną pracę, jego stosunek do kolegów z pracy staje się niechętny i obojętny.
- Stadium braku poczucia osobistych osiągnięć i kompetencji w wykonywanej pracy. Pracownik zaczyna negatywnie oceniać własne kompetencje i dokonania w pracy. Przestaje kontrolować wykonywanie zadań oraz obowiązków.
Do wykonywania zawodu może zniechęcić brak określonych wymagań w środowisku pracy lub udzielenie na ich temat niepełnych informacji. Źle wpływają ograniczenia czasowe na wykonywanie zadań oraz brak możliwości awansu i rozwoju. Wypalenie w pracy w dużej mierze może dotyczyć osób, które chciały realizować swój potencjał i kreatywność i w miejscu zatrudnienia nie mają na to żadnych szans.
Podsumowanie
Długotrwały stres w pracy, oprócz problemów zdrowotnych, doprowadza do wypalenia zawodowego. Wypalenie zawodowe to problem, który współcześnie dotyka wiele osób, a jego skutki obejmują zarówno warstwę indywidualną jak i społeczną. Dzięki poszerzającej się wiedzy odnośnie wypalenia zawodowego, mamy dostęp do coraz to większej ilości metod wsparcia oraz działań profilaktycznych, które mają na celu zapobieganie wypaleniu zawodowemu.