Sandra Nowak Sandra Nowak • 05 październik 2023 • Przeczytasz w około 6 min •

Bezpieczeństwo w sieci: jak uniknąć cyberzagrożeń i chronić swoją tożsamość.

RCPonline - efekt wizualny

W sieci kupujemy, komunikujemy się, pracujemy i dzielimy się życiowymi momentami. Jednak z tą bezprecedensową wygodą przychodzi również rosnące ryzyko zagrożeń online. Kradzież tożsamości, oszustwa internetowe, malware i phishing to tylko niektóre z potencjalnych niebezpieczeństw, które mogą czaić się w zakamarkach internetu.

 

Jak realnie zagrożone jest nasze bezpieczeństwo w sieci?

 

Wielu z nas wydaje się, że zagrożenia w sieci są jak odległe burze, które zazwyczaj omijają naszą okolicę. Wydaje się, że to inni są narażeni na ryzyko, a my jesteśmy w pełni bezpieczni. Dlaczego akurat na mnie miałby trafić haker, oszust, czy inne cyberzagrożenie? To częste pytanie, które często pozostaje bez odpowiedzi.

 Prawda jest jednak taka, że ​​bezpieczeństwo w sieci jest realnie zagrożone, a każdy z nas może być potencjalną ofiarą ataku cyberprzestępców. Dlaczego? Zagrożenia w sieci nie wybierają swoich celów w oparciu o znaczenie, status społeczny czy osobistą wartość. Ataki i oszustwa internetowe często opierają się na automatycznych procesach i okazjach, które mogą pojawić się w dowolnym momencie.

Przykłady mnożą się niestety w bardzo szybkim tempie. Jeden z głównych z nich to

Kradzież tożsamości:

Kradzież tożsamości to poważne zagrożenie online. Cyberprzestępcy mogą zdobyć dostęp do Twoich danych osobowych, takich jak numer ubezpieczenia społecznego czy dane finansowe, a następnie używać ich w celach przestępczych.

Jeden z najbardziej znanych przypadków kradzieży tożsamości w historii jest związany z kimś, kto jest obecny na każdym banknocie dolarowym w Stanach Zjednoczonych - Benjaminem Franklinem. W 1995 roku Timothy Wilkinson podjął się zadania sfałszowania dowodu tożsamości i skopiowania danych personalnych Benjamina Franklina. Używając tych danych, otworzył kredyt w wielu bankach i dokonał zakupów na kwotę kilku milionów dolarów. Dopiero po pewnym czasie jego oszustwa zostały odkryte, a Wilkinson został schwytany i skazany na wiele lat więzienia. To zdarzenie pokazuje, jak kradzież tożsamości może mieć poważne konsekwencje, nawet gdy chodzi o postać historyczną.

Jakie inne zagrożenia czyhają na nas w sieci?


Malware / Ransomware:

Malware to połączenie dwóch angielskich słów: malicious „złośliwy” i software „oprogramowanie. Potocznie to po prostu złośliwe oprogramowanie. Ataki ransomware polegają na zablokowaniu dostępu do plików lub systemu komputerowego, a następnie żądaniu okupu w zamian za przywrócenie dostępu.

Przykład: W 2017 roku atak ransomware o nazwie WannaCry zaatakował wiele instytucji na całym świecie, w tym wiele szpitali, co doprowadziło do poważnych konsekwencji dla pacjentów i placówek medycznych.

Phishing:

Ataki phishingowe polegają na podszywaniu się pod zaufane źródło, aby oszukać użytkownika i zdobyć jego dane logowania lub poufne informacje.

Przykład: W 2016 roku atak phishingowy na pocztę elektroniczną Johna Podesty, szefa kampanii Hillary Clinton, przyczynił się do wycieku tysięcy prywatnych wiadomości.

Kradzież haseł:

Często użytkownicy używają słabych haseł lub używają tych samych haseł do wielu różnych kont online. To sprawia, że są podatni na ataki, które polegają na próbach odgadnięcia lub złamania haseł.

Przykład: W 2012 roku LinkedIn doświadczył naruszenia bezpieczeństwa, w wyniku którego wykradziono ponad 6 milionów haseł.

Ataki na aplikacje do wideokonferencji:

Wzrost popularności aplikacji do wideokonferencji, takich jak Zoom, stał się okazją dla hakerów do przeprowadzania ataków typu "Zoombombing", w których intruzi zakłócają spotkania online.

Przykład: W 2020 roku wiele szkół i firm doświadczyło takich ataków, co wymusiło wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń w aplikacjach do wideokonferencji.

Ataki na dostawców usług chmurowych:

W ostatnich latach coraz więcej firm przechodzi na korzystanie z usług chmurowych do przechowywania danych. To stwarza nowe możliwości dla cyberprzestępców.

Przykład: W 2021 roku atak na dostawcę usług chmurowych, takiego jak Amazon Web Services (AWS) czy Microsoft Azure, może wpłynąć na wielu klientów, prowadząc do utraty danych i niedostępności usług.

 

Internet jest nieodłączną częścią naszego życia codziennego, a większość z nas korzysta z kont online do pracy, komunikacji i rozrywki. Jednakże, w miarę jak nasza aktywność online rośnie, tak rośnie również ryzyko niepożądanego dostępu do naszych kont. Dlatego tak ważne jest, aby stosować się do zasad bezpiecznego logowania online. W tym artykule przedstawiamy pięć kluczowych zasad, które pomogą zabezpieczyć Twoje konta przed nieautoryzowanym dostępem i potencjalnymi zagrożeniami.

Aby chronić się przed tego typu zagrożeniami musimy poznać:

Kluczowe Zasady Bezpiecznego Logowania Online

 

Używaj Silnych Haseł

Hasło jest pierwszą linią obrony przed niepożądanym dostępem do Twojego konta. Wybieraj hasła, które są długie, unikalne i trudne do odgadnięcia. Optymalne hasło powinno zawierać kombinację małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Unikaj haseł typu "123456" lub "password". Warto również unikać haseł opartych na osobistych informacjach, takich jak imiona i daty urodzenia.

Unikaj Używania Tych Samych Haseł

Korzystanie z tego samego hasła do wielu różnych kont online jest ryzykowne. Jeśli jedno z Twoich kont zostanie naruszone, cyberprzestępca może próbować użyć tych samych danych logowania w innych miejscach. Dlatego dla każdego konta online twórz unikalne hasło. Jeśli obawiasz się zapomnienia wielu haseł, rozważ użycie menedżera haseł, który pomoże Ci bezpiecznie przechowywać i zarządzać swoimi danymi logowania.

Włącz weryfikację dwuskładnikową (2FA)

Autentykacja dwuskładnikowa (2FA) to dodatkowa warstwa zabezpieczeń, która znacznie podnosi bezpieczeństwo Twojego konta. Poza tradycyjnym hasłem, 2FA wymaga podania dodatkowego, często losowo generowanego kodu, który jest dostępny tylko na Twoim urządzeniu. To oznacza, że nawet jeśli ktoś pozna Twoje hasło, nie będzie mógł uzyskać dostępu do Twojego konta bez tego drugiego czynnika autentykacji.

Bądź Czujny Wobec Phishingu

Phishing to technika, w której oszuści podszywają się pod zaufane źródło (np. bank, dostawcę usług) i próbują zdobyć Twoje dane logowania lub inne poufne informacje. Bądź czujny wobec podejrzanych wiadomości email, linków i załączników. Nigdy nie podawaj swoich danych logowania na stronach, które wydają się podejrzane. Sprawdzaj dokładnie adresy URL i autentyczność źródła, z którego pochodzi wiadomość.

Regularnie Aktualizuj Oprogramowanie

Regularne aktualizacje systemu operacyjnego, przeglądarki internetowej i innych aplikacji są niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa online. Aktualizacje często zawierają ważne poprawki bezpieczeństwa, które likwidują znane luki w zabezpieczeniach. Dlatego zawsze upewnij się, że masz zainstalowane najnowsze wersje oprogramowania na swoim urządzeniu.

Szyfrowane Połączenia HTTPS

Upewnij się, że korzystasz z bezpiecznych, szyfrowanych połączeń (HTTPS) podczas logowania się na swoje konta online. HTTPS zapewnia, że dane przesyłane między Twoim urządzeniem a serwerem są zaszyfrowane, co znacznie utrudnia hakerom dostęp do Twoich danych logowania. Zawsze sprawdzaj, czy witryna, na której logujesz się, ma aktywne połączenie HTTPS, a nie tylko HTTP.

 

W kontekście sieci, hakerzy i oszuści często działają na skalę masową. Wykorzystują automatyczne narzędzia do skanowania sieci w poszukiwaniu słabych punktów w zabezpieczeniach. Jeśli używasz słabego hasła, udostępniasz zbyt wiele informacji na mediach społecznościowych lub klikasz w podejrzane linki, jesteś potencjalnym celem. Ataki phishingowe i spamowe są masowo rozsyłane, a przestępcy liczą na to, że ktoś przypadkiem kliknie w złośliwy link lub otworzy podejrzaną wiadomość.

Dlatego też ważne jest, aby każdy z nas podejmował środki ostrożności w sieci i dbał o swoje cyberbezpieczeństwo. Niezależnie od tego, czy jesteś znany czy anonimowy, cyberzagrożenia mogą dotknąć każdego, kto nie stosuje się do zasad bezpieczeństwa online. Ochrona swojej tożsamości i danych osobowych jest kluczowa, aby uniknąć potencjalnych problemów związanych z cyberatakami i oszustwami.