Sprawdź, co znajdziesz w artykule:
Wypadek w drodze do pracy lub z pracy, kiedy można go zakwalifikować do tej grupy?
Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem w drodze do lub z pracy?
Wypadek w drodze do pracy lub z pracy a świadczenia
Wypadek w drodze do pracy a rcponline.pl/blog/czym-jest-ewidencja-czasu-pracy">system rejestracji czasu pracy
Wielu pracowników codziennie pokonuje trasę z miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia. Niekiedy zdarza się, że przez zdarzenia losowe oraz obrażenia nie docierają do miejsca zatrudnienia, w pewnych okolicznościach można uznać takie zdarzenie za wypadek w drodze do pracy przez co pracownikowi należą się zupełnie inne świadczenia niż na standardowym zwolnieniu lekarskim.
Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat wypadków w drodze do lub z pracy.
Wypadek w drodze do pracy lub z pracy, kiedy można go zakwalifikować do tej grupy?
Definicja wypadku w drodze do pracy lub z pracy można znaleźć w artykule 57b ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Artykuł ten mówi, że za taki wypadek można uznać zdarzenie, które jest nagłe i wywołane przyczyną zewnętrzną. Ponadto, aby zdarzenie zostało uznane za wypadek w drodze do pracy lub z pracy musi wystąpić w drodze do lub z miejsca wykonywania obowiązków służbowych lub innej działalności, która stanowi tytuł ubezpieczenia rentowego.
Wykonana droga powinna być możliwie najkrótsza i być nieprzerwana. Jednak w przypadku w którym przerwanie drogi było życiowo uzasadnione a czas na jej przebycie nie przekroczył granic potrzeby - takie zdarzenie wówczas również może zostać uznane za wypadek w drodze do pracy lub z pracy.
Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem w drodze do lub z pracy?
Za drogę do pracy lub z pracy uważa się:
- drogę z domu do pracy,
- drogę z pracy do domu,
- drogę do miejsca innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego,
- drogę z miejsca innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego,
- drogę do miejsca odbywania nauki lub studiów,
- drogę z miejsca odbywania nauki lub studiów,
- drogę do miejsca spożywania posiłków,
- drogę z miejsca spożywania posiłków.
Pracownik ma obowiązek niezwłocznie powiadomić pracodawcę o okolicznościach wypadku. Służby takie jak policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe ustalają okoliczności i fakty dotyczące wypadku.
Następnym etapem jest sporządzenie przez pracodawcę karty wypadku na podstawie dowodów, które zostały zgromadzone przez służby. Pracodawca ma na jej sporządzenie 14 dni od powzięcia informacji o tym zdarzeniu. W sytuacji w której pracodawca uzna, że nie doszło do wypadku w drodze do lub z pracy, ma obowiązek podać uzasadnienie takiej decyzji bezpośrednio w karcie wypadku.
Wypadek w drodze do pracy lub z pracy a świadczenia
W przypadku w którym wypadek w drodze do lub z pracy skutkuje niezdolnością do pracy tj. pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie - przysługują mu pewne świadczenia.
Jeżeli w karcie wypadku pojawi się informacja, że sytuacja jest uznana za wypadek w drodze do lub z pracy wówczas wypłacane wynagrodzenie chorobowe wynosi 100% należnego wynagrodzenia.
Świadczenia w takiej wysokości wypłacane jest przez:
- 33 dni w ciągu całego roku kalendarzowego,
- 14 dni w ciągu całego roku kalendarzowego (tylko w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50 rok życia),
Po przekroczeniu powyższego limitu, wypłatę zasiłku chorobowego przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych i to o wypłaca pracownikowi należne wynagrodzenie.
Jeśli jednak pracodawca jest płatnikiem zasiłków, to na nim ciąży obowiązek wypłacania świadczenia pracownikom. Zasiłek chorobowy wypłacany jest w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku przez maksymalnie 182 dni.
Wypadek w drodze do pracy a rcponline.pl/blog/czym-jest-ewidencja-czasu-pracy">system rejestracji czasu pracy
W systemie RCPonline znajdziesz intuicyjną, czytelną i automatycznie stworzoną elektroniczną listę obecności – dzięki niej pracodawca ma stały dostęp do informacji ilu pracowników stawiło się w rcponlinestąpienie wydruków, stosów papierów i segregatorów błyskawicznym obiegiem dokumentów przez Internet jest bardzo pomocne przy weryfikacji czy każdy z pracowników dotarł do pracy. System do rejestracji czasu pracy jest dostępny przez 14 dni całkowicie bezpłatnie. Zapraszamy do skorzystania z okresu testowego!
Przekonaj się jakie to łatwe mieć wszystko pod kontrolą!